Wrestlers of Yesterday

2022 Maryland State High School Wrestling Championships

MPSSAA 4A: South River
MPSSAA 3A: Chesapeake
MPSSAA 2A: Stephen Decatur
MPSSAA 1A: South Carroll
MIS: Mount St. Joseph

2022 National Prep Team Results Top Maryland Team Scores (top 25)
4. St. Mary’s Ryken 114
8. Mount St. Joseph 85
11. McDonogh 70.5
12. Archbishop Spalding 69
13. Loyola-Blakefield 67.5
20. Gilman 37.5

2022 National Prep Individual Placers
106 4th Sean Garretson, Spalding, 6th Ellis Kirsch, Bullis
113 4th Evan Boblitz, St. Mary’s Ryken, 6th Carter Nogle, Mount St. Joe
120 4th Billy Dekraker, McDonogh, 5th Emmit Sherlock, Gilman 6th Coleman Nogle, Mount St. Joe
126 5th Brady Pruett, Spalding, 7th Tyson Sherlock, Gilman
132 3rd Joel Brown, Landon, 6th Enzo Bell, McDonogh, 8th Jacob Wright, Mount St. Joe
138 4th Clayton Gabrielson, St. Mary’s Ryken, 7th Judah Aybar, Loyola
145 6th Mehki Neal, St. Mary’s Ryken, 7th Matty Walsh, Loyola
152 2nd Richard Fedalen, McDonogh, 8th Joseph Fisk, Spalding
160
170
182 7th Bryce Phillips, Mount St. Joseph
195 6th Gerard Johnson, McDonogh
220
285 6th Gavin Bage, Mount St. Joseph 8th Terrence McCauley, St. Mary’s Ryken

2022 Dual Meet Class 4A Tournament

Finals: South River 46 Winston Churchill 24

Semi-Finals South River 42 Montgomery Blair 25
Winston Churchill 69 Eleanor Roosevelt 3
Regionals
4A West
Finals: 

4A North 
Finals:

4A South
Finals:

4A East 

2022 Dual Meet Class 3A Tournament

Finals Chesapeake-AA 54 Springbrook 14

Semi-Finals Bel Air 36 Springbrook 43
Chesapeake-AA 57 Reservoir 15

Regionals
3A WEST 
Finals: 

3A North 
Finals:

Finals:

3A East 
Finals:

2022 Dual Meet Class 2A Tournament

Finals Stephen Decatur 30 Middletown 27

Semi Finals Sparrows Point 21 Middletown 21
Stephen Decatur 61 Huntington 18

Regionals

2A West
Final:

2A North
Final: 

2A South
Final:

2A East 
Finals: 

2022 Dual Meet Class 1A Tournament

Finals: South Carroll 45 Northern Garrett 25

Semifinals Lackey 6 Northern Garrett 6
South Carroll 48 Harford Tech 24

Regionals

1A West 
Final:

1A North 
Final: 

1A South
Final:

1A East
Finals:

2022 MPSSAA 3A/4A State Wrestling Championship
No team scores to be kept

2022 MPSSAA 3A/4A Individual Champions
106 Ayden Smith, Springbrook d. Drew Montgomery, Northern-Calvert 4-2
113 Arya Habibi, Marriotts Ridge d. Jacob Gaum, Walt Whitman 7-1
120 Ethan Nasvaderani, Winston Churchill d. Romeo Tsai, Watkins Mill 7-2
126 Alex Bellarin, Laurel 27-0 d. Liam DeBaugh, Broadneck 6-4
132 Calvin Kraisser, Centennial d. Elijiah Mills, Old Mill 3-2
138 Isaac Guttentag, Bethesda-Chevy Chase d. Sam Ditmars, South River 11-7
145 Chase Listorti, Chesapeake-AA d. Aidan Rivenburg, North Point 8-5
152 Thomas Monn, North Hagerstown tf.Owen Schmidt, Chesapeake-AA 15-0
160 Grayson Wendel, Springbrook p. Austin Johnson, South River 1:44
170 Jaden Selby, Winston Churchill d. Dylan McCullough, River Hill 7-6
182 Victor Listorti, Chesapeake-AA p. Eric Washington, Springbrook 1:01
195 Justin Briscoe, Woodlawn d. Ty Fleming, Northern-Calvert 6-1
220 Patrick Ellis, Severna Park d. Lonnell Owens-Pabon, South River TB-1 2-1
285 Kaden Bryan, Westminster d. Racheil Coney, South River TB-1 2-1
Notes:

2022 MPSSAA 1A/2A State Wrestling Championship
No team scores to be kept

2019 1A/2A MPSSAA Individual Champions
106 Tyler Garvin, Rising Sun mj. Nate Wilhelm, Northern-Garrett 16-2
113 Zach Starr, Williamsport d. Demetrios Gourgoulianis, C. Milton Wright 3-1
120 Dom Ambrosino, Sparrows Point p.Landen Harbaugh, Williamsport 4:33
126 Michael Pizzuto, South Carroll d. Kyle Hansberger, Glenelg 2-0
132 Gage Owen, South Carroll p. Ricky Figueroa, Chesapeake-BC 3:03
138 Jacob Brenneman, Northern-Garrett mj. Sam Stempler, Poolesville 13-5
145 Ryan Ohler, Liberty d. Gavin Solito, Stephen Decatur 7-4
152 Jake Boog, Manchester Valley p. Ethan Sotka, Glenelg 3:37
160 AJ Rodrigues, South Carroll d. Noah Reho, Stephen Decatur 3-1
170 Darby Bryant, Williamsport d. Rylan Moose, South Carroll 5-2
182 Gage Carr, Sparrows Point d. Eli Sellinger, Parkside 1-0
195 Alex Koulikov,Stephen Decatur p. Kelvin Mendez, Harford Technical 3:52
220 Chad Hoy, Middletown p. Jalon Edwards, Patuxent :56
285 Max Larkin, Williamsport d. Austin Alexander, Colonel Richardson 6-1


2022 MIS Wrestling Championships

At Harford Community College
Team Scores
A
1 Mount St. Joseph 300.5
2 Saint Mary’s Ryken 279
3 Archbishop Spalding 229.5
4 Loyola 180
5 McDonogh 148.5
6 Landon 144
7 Gilman 136
8 Bullis 125
9 Calvert Hall 92
10 Boys Latin 70.5
11 Good Counsel 55
12 Georgetown Prep 45
13 Archbishop Curley 36
14 John Carroll 32.5
15 DeMatha 10
16 Saint. Paul’s 7

B
1 Bishop McNamara 81
2 Severn 78
3 Friends 47
4 Gerstell Academy 38
5 The Heights School 25
6 Saint Mary’s 19
7 Saint Vincent Pallotti 13
8 Our Lady of Mt. Carmel 12
9 St. James School 5
10 Covenant Life School 4
11 Glenelg Country School 3
12 West Nottingham Academy 0

2022 MIS Wrestling Championships Individual Finals
106 Sean Garretson, Spalding p. Ellis Kirsch, Bullis 2:56
113 Carter Nogle, MSJ d. Evan Boblits, Spalding 2-0(SV)
120 Billy DeKraker, McDonogh d. Coleman Nogle, MSJ 3-1
126 Brady Pruett, Spalding d. Joe Couch, Bullis 5-0
132 Joel Brown, McDonogh d. Jacob Wright, MSJ 2-0 (SV)
138 Will Levy, Landon p. Cameron Cannaday, MSJ 3:07
145 Mekhi Neal, Ryken d. Ryan Money, Severn 2-1 (TB-1)
152 Richard Fedalen, McDonogh p. Joe Fisk, Spalding 5:56
160 Mason Buckler, Ryken d. Jeremiah Aybar, Loyola 7-3
170 Noah Onkst, McDonogh d. Cole Myers, Loyola 10-8
182 Bryce Phillips, MSJ p. Carson Mingo, Gilman3:14
195 Gerard Johnson, McDonogh d. Ezekial Gayle, Ryken 3-1
220 Spencer Toth, MSJ d. Kalen Perez, Ryken 2-1
285 Bryce Purnell, Spalding d. Terrence McCauley, Ryken 5-2

Notes: William Levy, of Landon was named OW.

20xx Maryland County and League Championships

2022 MIAA Wrestling Championships
at Gilman
Team Scores
A
1. Mount St. Joseph 303.5
2. Loyola-Blakefield 240
3. Archbishop Spalding 180
4. Gilman 176.5
5. McDonogh 169
6. Calvert Hall 107
7. Boys Latin 89
8. Archbishop Curley 43
9. John Carroll 41
10. St. Paul’s 24

B
1 Severn 99
2. Gerstell Academy 47
3. Saint Mary’s 36.5
4 Friends 34
5. St. Vincent Pallotti 29
6. Glenelg COuntry 6

2022 MIAA Individual Champions
106 Sean Garretson, Spalding p. William Hudson, MSJ 1:42
113 Carter Nogle, MSJ tf. Zach Glory, Gilman 17-2
120 Billy Dekraker, McDonogh d. Coleman Nogle, MSJ 5-3 (SV)
126 Brady Pruitt, Spalding d. Tyson Sherlock, Gilman 9-2
132 Jacob Wright, MSJ d. Enzo Bell, McDonogh 4-0
138 Judah Aybar, Loyola p. Cameron Cannaday. MSJ 3:53
145 Ryan Money, Severn d. Matty Walsh, Loyola 6-4
152 Richard Fedalen, McDonogh tf. Joe Fisk, Spalding 15-0
160 Jeremiah Aybar, Loyola d. Drew Salazar, Spalding 15-8
170 Cole Myers, Loyola d. Noah Onkst. McDonogh 4-0
182 Bryce Phillips, MSJ p. Carson Mingo, Gilman 1:54
195 Gerard Johnson. McDonogh p. Ashton Knight, MSJ 3:57
220 Spencer Toth, MSJ d. Alex Fichter, Loyola 4-1
285 Gavin Bage, MSJ d. Bryce Purnell, Spalding 4-3

Notes: Edward T Russell Award winners for most team points were won by Judah Aybar of Loyola and Bryce Phillips of Mount St. Joseph. Outstanding Wrestler Award went to Richard Fedalen of McDonogh

2022 WCAC Wrestling Championships
Team Scores:
1. St. Mary’s Ryken
2. Gonzaga 175
3. Paul IV Catholic (VA) 134
4. St. JOhn’s Catholic (DC) 103.5
5. DeMatha 93
6. Good Counsel 89
7. Bishop McNamara 85
8. Bishop Ireton (VA) 43
9. The Heights 38

2022 WCAC Individual Finals
106 Austin Wood, Ryken mj. Trey McKinney, Paul VI 16-5
113 Evan Boblitz, Ryken mj. James Hanley, St. John’s 9-0
120 Tyler Wood, RYken d. Rhonin Swenson, McNamara 7-2
126 Keegan McMahon, Paul VI p. Koen Bowling, Ryken 1:00
132 Ethan Vaughn, McNamara p. John Campiti, Paul VI 1:00
138 Clayton Gabrielson, Ryken mj. Sirr Bannister, McNamara 14-4
145 Mekhi Neal, Ryken p. Matt Van Sice, Gonzaga 1:00
152 Will Buckler, Ryken p. Ryan Curry, Ireton, 1:00
160 Mason Buckler, Ryken d. Nick Banks, St. John’s 3-0
170 Brandon Jefferson, Ryken p. Dilin Jones, Good Counsel 1:00
182 Ruben Karapetyan, St. Johns d. William Applegarth, Good Counsel 4-0
195 Ezekiel Gayle, Ryken p. Ajani Bond, Gonzaga 1:00
220 Kadari Machen, Gonzaga d. Kaylen Perez, Ryken 4-0
285 TJ McCauley, Ryken p. Xavier Allen, Gonzaga 1:00

Notes:

2022 IAC Wrestling Championships
Team Scores
1. Landon 195
2. Georgetown Prep 153
3. Bullis 136
4. St. Stephens/St. Agnes (VA) 80
5. Episcopal (VA) 54
6.St. Albans (DC) 39

2022 IAC Individual Champions
106 Ellis Kirsch, Bullis p. Aedan Cassidy, Georgetown Prep 5:21
113 Joseph Spelta, Georgetown Prep mj. Seamus McNamara, Landon 12-2
120 Aidan Linnartz, St. Albans d. Daniel Samuel, Landon 5-2
126 Joe Couch, Bullis p. Cole Remington, Georgetown Prep :34
132 Joel Brown, Landon d. Tallion Elliott, Bullis 6-2
138 Will Levy, Landon d. Sepanta Ahanji-Ellis, Bullis 6-4 (SV)
145 Sebastian Mekhaya, Bullis d. Leonard Schweizer, Georgetown Prep 4-3
152 Carter Tinsley, Georgetown Prep p. Daniel Robinson, Landon 1:12
160 Nate Ferguson, Landon p. Nick Carosi, Episcopal 5:58
170 Anthony Savoy, Landon d. Ethan Rathmell, Bullis 9-7
182 Andrew Lavayen, SSSA mj. Nico Schermer, Landon 15-3
195 Alex Munoz, Georgetown Prep d. James Blackman, SSSA 8-2
220 Max Smith, Episcopal d. Tiller Smith, Landon 9-3
285 Ty Reyes, Landon p. Dylan Sexton, Episcopal 5:51

Notes:

2022 Anne Arundel County Wrestling Championships
Team Scores
1 Chesapeake 257
2 South River 219.5
3 Old Mill 189
4 Broadneck 183.5
5 Southern 127
6 Severna Park 90
7 Glen Burnie 84
8 North County 77
9 Crofton 73
10 Meade 66
11 Arundel 58
12 Northeast 45
13 Annapolis 39

2022 Anne Arundel Individual Champions
106 JC. Wilson, Southern d. Cam Williams, Broadneck 3-1
113 Brandon Whyte-Taylor, Broadneck p. Charles Easton, Glen Burnie 5:52
120 Dylan Ritter, Chesapeake d. Luke Ruel, Southern 9-5
126 Juston Knapp, Southern d. Liam DeBaugh, Broadneck 9-5
132 Elijah Mills, Old Mill d. Will Donahoe, Broadneck 7-3
138 Sam Ditmars, South River p. Noah Widmer, Meade 2:43
145 Chase Listorti, Chesapeake d. Andrew Ruel, Southern 13-9
152 Owen Schmidt, Chesapeake mj. Cameron Neal, Old Mill 17-4
160 Jackson, Cohenour, Old Mill p. Austin Johnson, South River 3:33
170 Dylan Lewis, Chesapeake d. Jamison Ballard, South River 5-0
182 Victor Listorti, Chesapeake p. Garret Perrotta, Old Mill :33
195 Drake Bunn, Old Mill d. Aidan Healey, South River 3-2 (TB)
220 Lonnell Owens-Pabon, South River d. Patrick Ellis, Severna Park 4-3
285 Racheil Coney, South River tf. Ki’Aharie Lomax 16-1

Notes:

20xx Baltimore City Wrestling Championships
Team Scores
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

20xx Baltimore City Wrestling Individual Championships
106
113
120
126
132
138
145
152
160
170
182
195
220
285

2022 Bayside Wrestling Championships
Team Scores
1 Stephen Decatur 348.5
2 Parkside 224
3 Kent Island 209
4 James M Bennett 164
5 Queen Anne’s 149
6 North Caroline 145
7 Colonel Richardson 126
8 Cambridge/South Dorchester 71
9 North Dorchester 65
10 Easton 56
11 Mardela 42
12 Wicomico 31.5
13 Kent County 31
14 Snow Hill 14

2022 Bayside Wrestling Individual Finals

106 Juan Hinojosa, Stephen Decatur d. Caden Stevens, Bennett 13-6
113 Tremaine Jackson, Queen Anne’s mj. Aaron August, Decatur 12-0
120 Liam Hughes, Decatur d. Jack Hooks, Kent Island 4-2
126 Jordan Rinaldi, Parkside p. Greg Couch, Kent Island 4:00
132 Logan Intrier, Decatur d. Jacob Bowman 12-9
138 Cody Drummond, Decatur mj. Gus Clark, North Caroline 10-0
145 Gavin Solito, Stephen Decatur d. Jack Mulligan, Kent Island 8-6
152 Zach Curry, Queen Anne’s d. Cody LaTorre, Kent Island 8-3
160 Noah Reho, Stephen Decatur p. Canaan Mapp, Parkside 2:17
170 Thomas Bunce, North Caroline d. Giuseppe Mellinger, Kent Island 1-0
182 Eli Selinger, Parkside p. Jack Quisgard, Stephen Decatur 5:01
195 Alex Koulikov, Stephen Decatur p. David Van Wie, Kent Island 1:25
220 Henry Brous, Stephen Decatur p. Lesly Fluerissaint, Colonel Richardson 2:49
285 Austin Alexander, Colonel Richardson p. Chris Clarke, North Caroline 3:05

2022 Baltimore County Wrestling Championships
At New Town High School
Team Scores
1 Sparrows Point 195
2 Hereford 141
3 Catonsville 125
4 Parkville 106.5
5 Perry Hall 102
6 Overlea 101
7 Owings Mills 86
8 Woodlawn 83
9 Franklin 73
10 Dundalk 72
11 Chesapeake 61.5
12 Pikesville 54
13 Kenwood 53
14 Eastern Tech 51
15 Western Tech 42
16 Milford Mill 34
17 Loch Raven 33
18 Dulaney, Towson 22
20 Carver A&T 21
21 Randallstown 19
22 New Town 18
23 Lansdowne 16
24 Patapsco 7

2022 Baltimore County Wrestling Individual Finals
106 Christian Manley, Sparrows Point injdft. Dylan Young, Perry Hall
113 Ali Obaid, Dundalk injdft Tyler Maynor, Sparrows Point
120 Owen Bell, Herefordd. Toby Eveleth, Catonsville 5-1
126 Ky-El Ali, Woodlawn d. Tahikwa Theophile, Overlea 8-3
132 Rickey Figueroa, Chesapeake tf. Tanner Cooper, Sparrows Point 25-10
138 Wayne Brooks, Sparrows Point p. Noah Richard, Towson 3:20
145 Russell Fary, Chesapeake p. Marc Taylor, Kenwood 4:18
152 Emerson Lehnert, Hereford p. Eric grap, Catonsville 2:57
160 Tae Simpson, Owings Mills p. Mason Ritter, Catonsville 2:37
170 Chino Chika, Franklin p. Alexander Newkirk, Western Tech 1:22
182 Gage Carr, Sparrows Point p. Nathan Punte, Hereford 3:11
195 Justyn Briscoe, Woodlawn p. Jaden McCormick, Overlea 1:21
220 Oluwademila Omoparilola, Woodlawn p. Raylon Anyakwo, Overlea 4:37
285 Hunter Petrovia, Sparrows Point d. Wes Beckett, Owings Mills 11-5

Notes:

20xx Bi-County Wrestling Tournament
Team Scores
1 Northern Garrett 178
2 Southern Garrett 156
3 Fort Hill 138
4 Mountain Ridge 78

20xx Bi-County Wrestling Individual Finals
106 Jamie Fresh, Mountain Ridge d. Nate Wilhelm, Northern Garrett 7-4
113 Francis Rizzo, Mountain Ridge p. Matthew Beitzel, Northern Garrett 5:38
120 Jaxon Jones, Fort Hill p. Skylar Glotfelty, Southern Garrett 3:26
126 Caleb Brenneman, Northern Garrett p. Jeremiah Mellinger, Southern Garrett 1:40
132 Aiden Schwab, Southern Garrett d. Austin Ravenscraft, Northern Garrett 5-3
138 Jacob Brenneman, Northern Garrett p. Tanner Wertz, Fort Hill 2:15
145 Kolton Lee, Southern Garrett p. Chase Taylor, Northern Garrett 5:30
152 Noah Bumbasi, Fort Hill p. Devin Smith, Northern Garrett 1:32
160 Jamison Warnick, Northern Garrett d. Landon McAlpine, Mountain Ridge 6-2
170 Gavin Warnick, Southern Garrett mj. CJ. McMillan, Fort Hill 15-6
182 Hunter Sanders, Southern Garrett p. Trey Looney, Northern Garrett 1:39
195 Scott Beitzel, Northern Garrett p. Nathan Doman, Fort Hill 1:40
220 Wyatt Walker, Fort Hill p. Jason Thomas, Southern Garrett 4:38
285 Carter Hess, Fort Hill p. Kake Beeman, Northern Garrett :45

2022 Carroll County Wrestling Tournament
Team Scores
1. South Carroll 191
2. Manchester Valley 176
3. Winters Mill 176
4. Westminster 93
5. Francis Scott Key 91.5
6. Liberty 80
7. Century 60

2022 Carroll County Wrestling Individual Finals
106 Evan Owen, South Carroll mj. Chris Gaeng, Winters Mill 12-1
113 Dylan Ohler, Liberty p. Ryan Hydorn, Manchester Valley 3:50
120 Ryan Athey, South Carroll mj. Lee Seipp, Manchester Valley 11-1
126 Michael Pizzuto, South Carroll p. Zach Kinloch, Francis Scott Key 2:29
132 Gage Owen, South Carroll tf. Jake Hurst, Century 21-4
138 Ryder Eckenbarger, Westminster d. Anthony Bond, South Carroll 8-5
145 Travis Green, Manchester Valley d. Ryan Ohler, Liberty 5-2
152 Jake Boog, Manchester Valley p. Brady Forte, Winters Mill 2:14
160 AJ. Rodrigues, South Carroll p. Connor Ryan, Manchester Valley :57
170 Rylan Moose, South Carroll p. Liam Weeks, Francis Scott Key 1:33
182 Connor Kolarek, Westminster p. Craig Love, Winters Mill 1:23
195 Cru Boog, Manchester Valley mj. Gabe Dell, Francis Scott Key 10-1
220 Kobe Pennewell, Manchester Valley p. Randy Green, Westminster 5:32
285 Kaden Bryan, Westminster p. Logan Brightful, South Carroll 1:00

2022 Howard County Wrestling Championships
Team Scores
1. Glenelg 258
2. Hammond 166
3. Oakland Mills 160
4. Reservoir 146
5. Marriott Ridge 133
6. Mount Hebron 113
7. Centennial 112
8. Atholton 111
9. River Hill 56.5
10. Long Reach 51
11. Howard 37
12. Wilde Lake 32

2022 Howard County Wrestling Individual Finals
106 Lucas Lopez, Mount Hebron p. Jeffrey Acheampong, Hammond :34
113 Arya Habibi, Marriotts Ridge p. Andrew Dolezel, Reservoir 4:42
120 Alex Tamai, Oakland Mills mj. Atley Turner, Marriotts Ridge 14-6
126 Kyle Hansberger, Glenelg p. Sebastian Meza, Reservoir 4:36
132 Calvin Kraisser, Centennial p. Mason Cowell, Oakland Mills 4:41
138 Jaegon Hibbits, Glenelg d. Joey Munyaneza, Hammond 7-1
145 Nicholas Shapiro, Centennial p. PJ. Waddy, Long Reach 2:58
152 Ethan Sotka, Glenelg p. Tyler Bury, Marriotts Ridge 4:12
160 Ricco Goss, Atholton mj. Jonathan Neypes, Hammond 14-2
170 Dylan McCullough, River Hill m. Daniel Vaysman, Glenelg 15-6
182 Jinan Khan, Hammond d. Dylan Wiegert, Reservoir 7-5
195 Kian Payne, Glenelg p. Brighton Barker, Oakland Mills :42
220 Hakim Antonie, Wilde Lake p. Kyle Jeffers, Hammond :53
285 Austin Stewart, Hammond d. Dominic Magnolia, Glenelg 7-2

2022 Frederick County Wrestling Tournament
Team Scores
1. Middletown 234.5
2. Linganore 161
3. Urbana 98.5
4. Catoctin 89.5
5. Walkersville 76
6. Oakdale 60
7. Brunswick 59
8. Tuscarora 58
9. Frederick 31
10. Gov. Thomas Johnson 24

2022 Frederick County Wrestling Individual Champions
106 Dylan Hart, Middletown p. Cooper Cammarata, Tuscarora 1:51
113 Alexander DeVriendt, Middletown tf. Jordan Herbert, Brunswick 16-0
120 Kainan Holmes, Walkersville p. Stephen Stottlemyer, Middletown 5:23
126 Vinny Corso, Urbana d. Peyton Hollis, Middletown 6-0
132 Garhett Dickenson, Linganore d. Jeffrey Hathaway, Oakdale 11-4
138 Braden Bell, Catoctin p. Cooper Van Scoyoc, Oakdale 3:07
145 Morgon Corwine, Brunswick p. Koen Burdette, Tuscarora 1:25
152 Oliver Graham, Middletown mj. Hunter Bradshaw, Catoctin 12-4
160 Ethan Arneson, Linganore p. Jacob Bell, Catoctin 2:57
170 Cole Kuhar, Urbana mj. Chase Witmer, Linganore 13-4
182 Aidan Waters, Middletown tf. Anson Gentry, Urbana 17-0
195 Kieran Hofgesang, Middletown p. Chase Schultz 4:37
220 Chad Hoy, Middletown p. Martin Williams, Walkersville 1:12
285 Joel Hopkins, Linganore d. Russell Endicott, Middletown 2-1

2022 SMAC Wrestling Tournament
Team Scores
1. North Point 232.5
2. Northern 184
3. Huntington 166
4. Leonardtown 137
5. Chopticon 133
6. Calvert 113.5
7. La Plata 88
8. Lackey 86.5
9. Great Mills 59.5
10. McDonough 59
11. Patuxent 55
12. St. Charles, Thomas Stone, Westlake 22

2022 SMAC Wrestling Individual Finals
106 Drew Montgomery, Northern p. Jabari Robertson, McDonough 3:25
113 Michael Bronk, Northern p. Isaiah Gompers, Huntington 1:10
120 Brian Davis, Calvert d. Gable Pauole, North Point 7-1
126 Blake Ashley, Northern d. Wilson Martinez-Lopez, Lackey 12-5
132 Connor Huff, North Point d. Ty Montgomery, Huntington 10-4
138 Trey Kratko, Chopticon d. Miles Anderson, Westlake 2-1
145 Aidan Rivenburg, North Point d. Tyler Hayden, Northern 6-3
152 Wilton Vergara, Great Mills d. Blake Simonds, Leonardtown 9-2
160 Hugo Frazier, Huntingtown d. Gannon Brooks, Leonardtown 14-10
170 AJ. Kuntz, Leonardtown p. Tyler Simmons, Thomas Stone 4:19
182 William Gray, North Point p. Aidan Herche, Calvert 2:41
195 Ty Fleming, Northern d. Dominc Queen, North Point 3-2
220 Jordan Mack, North Point p. Jalon Edwards, Patuxent 3:38
285 Lamari Beasley, North Point p. Trent Wilks, Huntingtown 5:03

2022 Montgomery County Wrestling Tournament 55th Annual
Team Scores
1. Blair 179.5
2. Churchill 174.5
3. Springbrook 169.5
4. Poolesville 143
5. Damascus 128
6. Northwest 109.5
7. Sherwood 90
8. Rockville 86
9. Bethesda-Chevy Chase, Whitman 79
11. Quince Orchard 78
12. Clarksburg 77
13. Walter Johnson 53.5
14. Magruder 51.5
15. Richard Montgomery 50.5
16. Wooton 40
17. Einstein 29
18. Paint Branch 26.5
19. Watkins Mill 22
20. Kennedy 21
21. Gaithersburg, Wheaton 16
23. Seneca Valley 14
24. Blake 9
25. Northwood 0

2022 Montgomery County Individual Finals
106 Ayden Smith, Springbrook d. Conrad Randall, Whitman 7-0
113 Jace Munoz, Sherwood p. Jacob Gaum, Whitman 1:36
120 Ethan Nasvaderani, Churchill d. Romeo Tsai, Watkins Mill 3-1 SV
126 Jonathan Chang, Clarksburg mj. Ari Kefer, Walter Johnson 11-0
132 Owen Pelaez, Clarksburg d. Andre Henene, Blair 15-9
138 Isaac Guttentag, BCC  p. Sam Stempler, Poolesville :38
145 Kevin Fultz, Poolseville d. Junior Kim, Blair 7-2
152 Lincoln Wendel, Springbrook d. Somnoma Zida, Kennedy 5-2
160 Grayson Wendel, Springbrook mj. Ayo Toburn, Churchville 13-0
170 Jaden Selby, Churchill mj. Jackson Barney, Poolesville 10-2
182 Eric Washington, Springbrook mj. Jacob Ehret, Damascus 8-0
195 Larry Vola, Blair d. Charlie Trenkamp, Churchhill 12-6
220 Izu Nweke, Blair d. Brandon Bell, Quince Orchard 3-2 UTB
285 Aaron Vernon, Blair d. Michael Assaf, Churchill  9-7

Notes: Montgomery Blair won its first county wrestling championship since 1972

Monisera Winner:

2022 UCBAC Wrestling Championship
Team Scores
1. Harford Tech 235
2. Bel Air 231.5
3. C.Milton Wright 229.5
4. Rising Sun 135.5
5. North East 127
6. North Harford 114
7. Bohemia Manor 91
9. Havre De Grace 86
11. Edgewood 53
12. Aberdeen 46
14. Elkton 34
15. Joppatowne 6

2022 UCBAC Wrestling Championship Individual Finals
106 Tyler Garvin, Rising Sun tf. Kane Bowers, C. Milton Wright 19-2
113 Demetrios Gouroulianis, C. Milton Wright p. Desiderio mCTague, Rising Sun :30
120 Cruz Cespedes, North Harford d. Logan Barkley, Harford Tech 5-2
126 Chase Rondone, Bohemia Manor d. Manny Lucas, Bel Air 8-3
132 Joshua Strong, C. Milton Wright d. Gavin McDowell, Bel Air 3-0
138 Quincy Gash, Harford Tech d. Chris Nice, Bel Air 9-3
145 Tristan DeVoe, North Harford p. Graden Hughes, Bel Air 2:51
152 Daniel  Cross, Bel Air d. Kevin Mendez, Harford Tech 5-3
160 Carter Goscinski, C. Milton Wright p. Taran Johnson, Bel Air 2:53
170 Mason Testerman, Rising Sun d. Savion Ricketts, Bel Air 11-7
182 Ethan Doctor, North East p. Collin Bell, Rising Sun 1:10
195 Kelvin Mendez, Harford Tech p. Cade Zengel, Bel Air 2:53
220 Elijah Farr, Rising Sun p. Robert Okougbo, Harford Tech 2:12
285 Clay Lawrence, North Harford p. Jasanveer Aulahak, Bel Air 1:08

Notes:

2022 Prince George’s County Wrestling Tournament
Team Scores
1. Eleanor Roosevelt 194.5
2. Fairmont Heights 153
3. Laurel 149.5
4. Dr. Henry A. Wise Jr. 119
5. Frederick Douglass-PG 96
6. Bowie 93
7. HIgh Point 81
8. Gwynn Park 80
9. Largo 78
10. Charles H Flowers 72
11. Northwestern 42
12. Duval 40
14. Potomac 32
15. Suitland 25
16. Bladensburg 23
17. Surrattsville 20
18. Oxon Hill 19.5
19. Crossland 15.5
20. Friendly 14
2022 Prince George’s County Wrestling Individual Finals
106 Michael Walker, Douglass p. Yosiah Luck, Rosevelt 2:44
113 Toluwalase Adetosoye, Fairmont Heights tf. Jonathan Robles, High Point 17-0
120 Jason Alvarado, Roosevelt tf. Noah Walker, DOuglass 17-2
126 Alex Bellarin, Laurel o. Que’shon Neal-Clark, Surrattsville 2:37
132 Tate Purvis, Bowie mj. Josiah Oduyoye, Rosevelt 11-2
138 Oluwamaya Doyeni, Rosevelt p. John McCloud, Fairmont Heights 2:09
145 Sheku Kamara, Wise p. Gade Lejean, Gwynn Park 3:55
152 Garris Cates, Douglass p. Damon Meyers, High Point :10
160 Kintum Portune, Roosevelt d. Jacob McCabe, Laurel 7-4
170 Kenneth Moore, Laurel p. Tavonte Walker, Douglass 1:32
182 Edger Coreas, Northwestern d. Jaden Anderson, Largo 11-4
195 Sean Isangedighi, Roosevelt d. Jamill Morrow, Bowie 8-6
220 Jaden Woolary, Wise injdft. Jonathan Lamb, Fairmont Heights
285 Jeremiah Ferandors, Fairmont Heights d. Yul Campbell, Gwynn Park 2-1

Notes:

2022 Washington County Championships
1.  Williamsport 213
2. Boonsboro 174
3. South Hagerstown 95
4. Smithsburg 82
5. North Hagerstown 77

2022 Washington County Individual Finals
106 Tanner Halling, Boonsboro p. Camden Hull, Williamsport 1:12
113 Zach Starr, Williamsport p. Sean Martucci, Bonsboro :58
120 Landen Harbaugh Williamsport p. Adrian Wootton, North Hagerstown :24
126 Sean Rinebolt d. Clark Smith, Smithsburg 5-0
132 Hunter Ballentine, Boonsboro d. Logan Ryan, Smithsburg 6-0
138 Logan Williams, Williamsport p. Manny Hill, South Hagerstown 1:12
145 Vince Raynor, SOuth Hagerstown d. Trevor Sowers, Boonsboro 10-4
152 Thomas Monn, North Hagerstown p. Alex Greene, South Hagerstown 2:50
160 Aidin Hastings, Williamsport d. James Brashears, Smithsburg 4-0
170 Darby Bryant, Williamsport p. Ben Petty, Boonsboro 1:34
182 Dom Bolton, South Hagerstown f. Skylar Saur, Williamsport
195 Nate Elliott, Boonesboro d. Sebastian Saur, Williamsport 5-1
220 Mason Wolfensberger, Williamsport p. Jacob Johnson, Boonsboro 2:15
285 Max Larkin, Williamsport p. Sean Cornell, Boonsboro :59

20xx Maryland High School Post Season Competition

Post Season:
Due to a lack of interest from coaches, wrestlers, etc…the traditional season ending high school event has been cancelled as of 2018.