2007 Maryland Wrestling Champions

2007 1A/2A Champion: Rising Sun
3A/4A Champion:
Old Mill
MIS Champion:
McDonogh

2007 1A/2A Dual Meet Champion :
Rising Sun
3A/4A Dual Meet Champion:
La Plata


2007 National Prep Results
Top Maryland Teams
6 McDonogh 127
7
Archbishop Curley 124
8 Mount St. Joseph 117.5
13 Dematha 72.5

2007 National Prep All Americans
103 1st Nick Schenk, McDonogh 3rd, Frank Goodwin, MSJ 4th Bill Gialamas, Calvert Hall
112 4
th Albert Woody, McDonogh, 5th Austin Clouse, MSJ, 7th Nick Gialamas, Calvert Hall
119 4
th Tyler Scarinzi, Curley,
125 3
rd Josh Fitch, McDonogh, 6th Drew Willis, St. Mary’s Ryken 7th Adam Palumbo, Annapolis Area Christian
130 2
nd Mitch Fenton, Curley, 5th Benny Schaufele, MSJ
135 3
rd Mat Dugan, Dematha, 4th Kenneth Green, St. Mary’s 7th Josh Bressler, PCA
140 7
th Tyricus Ishway, Boys’ Latin, 8th Logan Putnam, PCA
145 4
th Shane Milam, McDonogh, 6th Steve Sargant, Dematha, 8th Garrett George, Spalding
152 4
th Mike Bressler, PCA 5th Kramer Whitelaw, McDonogh, 7th Chris King, MSJ,
8th Nathan Cortez-Peck, Dematha
160 1st Mike Kulik, Curley, 8th Eric Powell, Annapolis Area Christian
171 6
th Grady Gamble, Boys’ Latin
189 1
st Jake Bohn, MSJ,
215 4th Josh Boler, Curley, 8
thDoug Schenk, McDonogh,
285 5
th John Von Paris, John Carroll, 8th Owen Duffy, Loyola

2007 MPSSAA 3A/4A Wrestling Championships
Team Scores
1. Old Mill 108.5
2. La Plata 99.5
3. Damascus 74.5
4. Sherwood 69
5. North Carroll 66
6. Northern-Calvert 64
7. Severna Park 58
8. Paint Branch 52
9. Quince Orchard 46.5
10. River Hill 43
11. Chesapeake-AA 42
12. Broadneck 40
13. Lackey 39
14. Woodlawn 38.5
15. Urbana 37
16. Westlake 35.5
17. South River 34.5
18. Annapolis 33
18. Northeast-AA 33
18. Northwest 33
21. JM Bennett 32.5
22. Bowie 30
22. Centennial 30
24. Walt Whitman 28.5
25. Springbrook 27
26. Wilde Lake 26.5
27. Thomas Wootton 25
28. Arundel 24
28. Dulaney 24
30. Tuscarora 23
31. Bel Air 22
32. Huntington 20
33. Edgewood 17
33. Mount Hebron 17
33. Thomas Stone 17
36. Wheaton 16
36. Chopticon 16
36. Magruder 16
39. John F. Kennedy 14
40. CM Wright 12
40. Mergenthaler (Mervo) 12
42. Aberdeen 11.5
43. Eleanor Roosevelt 11
44. Leonardtown 9
45. Glen Burnie 6.5
46. Bethesda Chevy-Chase 6
46. Gaithersburg 6
46. Hubie Blake 6
46. Thomas Johnson 6
46. Linganore 6
51. Parkville 4
51. Oxon Hill 4
51. Seneca Valley 4 d 3
56. Westminster 3
59. Friendly 2
59. North County 2
59. Gwynn Park 2
59. Franklin 2
63. Montgomery Blair 1


2007 MPSSAA 3A/4A Individual Finals
103 Scott Mantua, River Hill d. Nicole Woody, Arundel 6-2
112 Ricky Dorsey, JM Bennett p. Daniel Justice, Huntington 1:46
119 Dane Orzechowski, La Plata d. Nathan White, River Hill 10-4
125
Greg Saumenig, Old Mill d. Sean McCarty, Northeast-MoCo 6-5(OT)
130
Andy Lowey, Sherwood d. Timmy Lobuglio, Old Mill 8-2
135
Collin Leadbetter, Northern-Calvert d. Rhett Beattie, Sherwood 7-3
140
Maurice Fleming, Northeast-AA mj. Tanner Shaffer, La Plata 18-7
145 Matt Jacobs, Dulaney d. Steven Gamble, Sherwood 2-1
152
Bubby Graham, Annapolis d. Abe Hunter, Broadneck 5-2
160 Mike Mascio, Quince Orchard d. Charles McIntosh, Bowie 5-3
171 Clyde Jones, Lackey mj. Billy Nicols, Severna Park 14-4
189 Ethan Brown, Old Mill p. Ian Graham, South River 3:53
215 Zach Brown, Wilde Lake mj. Jason Thoman, North Carroll 16-4
285 Alex Harper, Woodlawn d. Tom Mulligan, Broadneck 6-5 (OT)

2007 MPSSAA 1A/2A Wrestling Champions
Team Scores
1. Rising Sun 110
2. Southern Garrett 108
3. Glenelg 103.5
4. Stephen Decatur 97.5
5. South Carroll 78
6. Owings Mills 66.5
7. Milford Mill 66
8. Walkersville 65
9. Beall 63
10. Middletown 61
11. Atholton 56
12. Northern Garrett 47
12. Hereford 47
14. Hammond 45
15. Mardela 44
16. Cambridge-South Dorchester 40
17. Queen Anne’s 34
18. Century 32
19. Eastern Tech 31.5
20. Calvert 30.5
21. Oakland Mills 29.5
22. Liberty 28
23. Winters Mill 26
24. Harford Tech 25
25. Wicomico 23
26. Brunswick 21
27. Smithsburg 19
28. North Hagerstown 17
29. Clarksburg 16
30. Lansdowne 15.5
31. Pikesville 15
31. Kent Island 15
33. Howard 14
33. Elkton 14
35. North East 13
36. Polytechnic 10
36. Catoctin 10
38. Fort Hill 9
38. Bohemia Manor 9
40. Northwestern-BaltoC 8
41. Marriots Ridge 7
42. Frederick 6
43. Patuxent 4
43. Reservoir 4
45. Frederick Douglas 3
45. Western Tech 3
45. McDonough 3
45. North Dorchester 3
45. Overlea 3
45. South Hagerstown 3
45. Saint Michaels 3
51. Randallstown 2
51. North Caroline 2
51. Edmondson-Westside 2
51. Francis Scott Key 2
51. Perryville 2
51. R51. North Harford 4
51. Winston Churchill
56. Towson 3
56. Kenwood 3
58. Rockville 2

2007 MPSSAA 1A/2A Individual Finals


103 George Scheffel, Southern Garrett d. Chad Strube, Middletown 6-2
112 Trevor Rickett, Stephen Decatur d. Tyler Strube, Middletown 4-1
119
Devon Gillett, Hammond d. Brian Marcoux, Glenelg 1-0
125 Alex Grassi, Century d. Chris Stinnett, Glenelg 6-1
130 Lester Andrews, Mardela p. Danny Birchner 2:50
135 Matt Jackson, Rising Sun d. Stephen Whetstone, Beall 7-2
140 Jamie Price, Rising Sun d. Daniel Carr, Southern Garrett 6-2
145 Tony Mack, Owings Mills d. Aaron Williams, Rising Sun 9-2
152 Ryan Conroy, Atholton d. Brandon Johnson, Middletown 4-2
160 Josh Asper, Hereford d. Justin Ratliff, Southern Garrett 6-2
171 Jordan Walsh, Walkersville d. Tyler Mullen, South Carroll 8-7
189 Danny Miller, Stephan Decatur d. Patrick Klenkel, Queen Anne’s 3-2(OT)
215 Brock Glotfelty, Northern Garrett p. Jonathan Rhodes, Cambridge-S. Dorchester 5:11
285 Eddie Digman, Liberty d. Sean Sisler, Southern Garrett 8-1

2007 MIS Wrestling Championships
at McDonogh High School
Team Scores
1. McDonogh 266
2. Archbishop Curley 231.5
3. Mount St. Joseph 215
4. Dematha 169.5
5. Calvert Hall 122.5
6. John Carroll 115.5
7. St. Mary’s 113
8. Boys’ Latin 112
9. Loyola 109.5
10. Progressive Christian Academy 101.5
11. Georgetown Prep 100.5
12. Good Counsel 95.5
13. Annapolis Area Christian 90
14. Bishop McNamara 66
15. Landon 58.5
16. Gilman 56
17. Pallotti 51
17. Archbishop Spalding 51
19. St. James 50
20. St. Mary’s Ryken 47
21. Bowling Brook 44
22. Bullis 19
23. Maryland School of the Deaf 18
24. Greater Grace 17
25. Friends 16
26. St. Paul’s
27. Baltimore Lutheran 9
28. Heights School 6
29. St. Andrews 1

2007 MIS Wrestling Individual Finals
103 Nick Schenk, McDonogh, d. Frank Goodwin, MSJ 5-0
112
Andrew Bannister, McNamara d. Austin Clouse, MSJ 6-0
119 Tyler Scarinzi, Curley p. Jesse Perseghin, Loyola 2:19
125
Josh Fitch, McDonogh mj. Adam Palumbo, AACS 10-2
130 Mitch Fenton, Curley d. Ben Levin, McDonogh 3-1
135 Fred Green, St. Mary’s d. Josh Bressler, PCA 4-3
140 Curtis Holmes, McDonogh d. Tyricuz Ishway, Boys’ Latin 3-1
145 Shane Milam, McDonogh d. Steve Sargent, Dematha 8-4
152
Mike, Bressler, PCA p. Chris King, MSJ 1:52
160 Mike Kulik, Curley d. Alex Pagnotta, McDonogh 3-1(SV)
171 Grady Gamble, Boys’ Latin d. Jimmy Sutch, St. James 7-3
189 Jake Bohn, MSJ p. Sam Burdych, Curley 3:13
215 Josh Boler, Curley d. Chancellor Gaffney, Georgetown Prep 9-4
285 John Von Paris, John Carroll d. Tony Powell, Curley 1-0

2007 MIAA Wrestling Champions
Team Scores
1. McDonogh 256.5
2. Archbishop Curley 221
3. Mt. St. Joseph 205.5
4. John Carroll 138.5
5. Calvert Hall 136.5
6. Loyola Blakefield 128
7. Boys’ Latin 112.5
8. St. Mary’s 109
9. Archbishop Spalding 69
10. Annapolis Area Christian 65
11. Gilman School 48
12. St. Vincent Pallotti 46.5
13. Baltimore Lutheran 30.5
14. St. Paul’s School 16
15. Friends 7

2007 MIAA Individual Finals
103 Nick Schenk, McDonogh d. Frank Goodwin, MSJ 6-1
112 Austin Clouse, MSJ d. Albert Woody, McDonogh 4-1
119 Tyler Scarinzi, Curley d. Jesse Perseghin, Loyola 7-4
125
Josh Fitch, McDonogh d. Adam Palumbo, AACS 7-4
130 Mitch Fenton, Curley d. Benny Schaufele, MSJ 5-3
135 Colin Schuster, Loyola d. Fred Green, St. Mary’s 10-4
140 Curtis Holmes, McDonogh d. Ethan Keiser, Calvert Hall 8-1
145 Shane Milam, McDonogh mj. Garrett George, Spalding 12-0
152 Chris King, MSJ d. Kramer Whitelaw, McDonogh 4-3
160 Alex Pagnotta, McDonogh d. Mike Kulik, Curley 8-7
171 Grady Gamble, Boys’ Latin p. Owen Smith 3:52
189 Sam Burdych, Curley mj. Robert Garland, St. Mary’s 12-0
215 Jake Bohn, MSJ p. Doug Schenk, McDonogh 1:51
285 John Von Paris, John Carroll p. Lane Clelland, McDonogh 2:40

2007 Anne Arundel County Wrestling Champions
Team Scores
1. Old Mill 215
2. Severna Park 188
3. Chesapeake 155.5
4. Arundel 135
5. Broadneck 128
6. Annapolis 109
7. South River 99.5
8. Northeast 72
9. North County 58.5
10. Glen Burnie 51
11. Meade 51
12. Southern 13

2007 Anne Arundel County Individual Finals
103 Nicole Woody, Arundel p. Curtis Taylor, Severna Park 5:42
112 Houston Zemanski, Broadneck d. Tyler Ernest, Chesapeake 14-12
119 Jarrid Bosque, Chesapeake tf. John Graham, Annapolis 4:15
125 Greg Saumenig, Old Mill p. Matt Herzberg, Severna Park 5:54
130 Timmy Lobuglio, Old Mill mj Zach West, Northeast 14-3
135 Allen Black, Severna Park mj. Stuart Goldberg, Broadneck 17-7
140 Maurice Fleming, Northeast mj. Zach Shreve, Severna Park 14-3
145 Zach Janiewicz, Glen Burnie d. Chris Blake, Chesapeake 4-1
152 Bubby Graham, Annapolis d. Abe Hunter, Broadneck 4-1
160 Nic Box, Old Mill d. Joe Shum, Severna Park 4-2
171 Billy Nichols, Severna Park p. Jon Sillaman, Old Mill 5:53
189 Ethan Brown, Old Mill d. Ian Graham, Severna Park 5-2
215 Pat LaPaglia, South River p. Pat Downey Severna Park 5:54
285 Justin Faithful, Old Mill d. Tom Mulligan, Broadneck 5-2


2007 Baltimore County Finals
Team Scores
1. Hereford 218.5
2. Milford Mill 207
3. Owings Mills 172.5

2007 Baltimore County Individual Finals
103
112
119
125
130 Jeremy Keil, Hereford
135
140
145 Matt Jacobs, Dulaney d. Tony Mack, Owings Mills 5-4
152
160 Josh Asper, Hereford
171
189
215 Anthony Shabdack, Hereford
285


2007 Carroll County Wrestling Championships
Team Scores
1. South Carroll 169
2. North Carroll 159
3. Winters Mill
4. Francis Scott Key
5. Westminster
6. Century
7. Liberty

2007 Carroll County Individual Finals
103 Chris Antrobus, Century
112 Rion Reiter, South Carroll
119 Jeremy Seipp, North Carroll
125 Tom Goretsas, North Carroll
130 C.J. Naper, South Carroll
135
140 Steve Willingham, South Carroll
145 Brian Dressler, Liberty
152
160 Zac Stavish, South Carroll
171 Tyler Mullen, South Carroll
189
215 Jason Thoman, North Carroll
285 Eddie Dingman, Liberty

2007 Frederick County Wrestling Championships
At Middletown High School
Team Scores
1 Urbana 209.5
2. Middletown 165.5
3. Brunswick 157
4. Tuscarora 151

2007 Frederick County Individual Finals
103 Adam Krop, Urbana d. Chris Strube, Middletown 3-2
112 Tyler Strube, Middletown
119 Spencer Strube, Urbana
125 Mike Minch, Brunswick mj. Billy Hering, Urbana 9-0
130 Tyler White, Walkersville d. Nick Schubert, Middletown 3-0
135 Zach White, Walkersville, d. Lucas Pangburn, Urbana, 9-7
140 Justin Krop, Urbana
145 Sean Chilson, Catoctin p. Steve Byington, Thomas Johnson 5:40
152 Brandon Johnson, Middletown
160 Colton Eureka, Catoctin
171 Jordan Walsh, Walkersville
189 T-Jay Jones, Brunswick
215 Chris Schildt, Catoctin d. Kurt Shea, Frederick
285 Nathan Hughes, Urbana

2007 Howard County Wrestling Championships
Team Scores
1. Glenelg 175
2. Hammond 167.5
3. Atholton


2007 Howard County Individual Finals
103 Scott Mantua, River Hill d. Brendan Conway, Glenelg
112
119 Brian Marcoux, Glenelg d.
Devon Gillett, Hammond 3-1 (OT)
125 Chris Stinett, Glenelg
130 Danny Bircher, Glenelg
135
Vince Taweel, Hammond
140 Zach Halper, Hammond
145 Scott Davidson, Oakland Mills
152 Ryan Conroy, Atholton
160 Alex Hufnagel, Glenelg
171 Tim Chase, Glenelg
189
215 Zach Brown, Wilde Lake
285 d. Pat Black, Glenelg

Notes: Glenelg High School won its first ever Howard County Championship. Vince Taweel of Hammond becomes the seventh four-time winner of the Howard County Championship.
The Glenn Devane Outstanding Wrestler award went to Brian Marcoux of Glenelg.

2007 Montgomery County Wrestling Championships
Team Scores
1. Quince Orchard 195
2. Damascus 179
3. Paint Branch 158

2007 Montgomery County Individual Finals
103 Chance Sellman, Damascus d. Michael Henning, Northwest 6-4
112 Dan Lethbridge, Paint Branch d. Alex Hakspiel, Sherwood 6-5
119
Will Sharbaugh, Whitman, mj. Jason Edwards, Northwest 17-9
125 Sean McCarty, Northwest p. Chase Bernetich, Rockville 4:41
130
Andy Lowy, Sherwood d. Alex Tolbert, Magruder, 7-2
135 Rhett Beattie, Sherwood d. Keith Obendorfer, Damascus 7-3
140 Steve Miller, Paint Branch p. Reed Neubaum, Quince Orchard 2:46
145 Steven Gamble, Sherwood d. Carlo Galeano, Springbrook 8-6
152 Brain Wittenberger, Damascus d. Tim Stewart, Paint Branch 7-5
160 Mike Mascio, Quince Orchard d. Zack Kline, Rockville 5-1
171 Dave Foreman, Wheaton) d. Nadjitade Badje, Springbrook 4-1
189 Wilfred Beah, Paint Branch p. Paul Okeyo, Walter Johnson 1:55
215 Dake Williams, Quince Orchard p. Andy Rampp, Wootton 3:16
285 Tyler Murray, Magruder p. Jeffery Hernandez, Kennedy 4:21

2007 Prince Georges County Wrestling Championships
Team Scores
1. Bowie 220
2. Oxon Hill 165
2. Eleanor Roosevelt 165
4. Bladensburg 142
5. Gwynn Park 131
6.
7.
8.
9.
10. Friendly 53
11.
12.
13. Surrattsville 37
14. Crossland 34
15. Suitland
16. Henry A. Wise
17. Forestville

2007 Prince Georges County Individual Finals
103 Tyler Smith, Bowie
112
119 Jordan Murphy, Oxon Hill p. Jonathan Jean, Bladensburg 3:00
125 Ronnie Sinclair, Bowie d. Kelly Quinn, Gwynn Park
130 Eric Bulger, Bowie p.
135 Philip Bailey, Oxon Hill d. Justin Hawkins, Largo 14-9
140 Ricardo Andrews, Roosevelt d. Robert Dillow, CH Flowers
145 Eric Azebu, Roosevelt d. Dremeele Murphy, Gwynn Park
152 Jemmelle Murphy, Gwynn Park
160 Charles McIntosh, Bowie
171 Will Harkins, Oxon Hill d. Sheldon Marshall, Northwestern 5-2
189 Emmanuel Okafor, DuVal d. Chris McCaslin, Roosevelt
215 Tim Joseph, Eleanor Roosevelt
285 Darrell Qualls, Bowie d. Nigel Cross, Oxon Hill

2007 UCBAC Wrestling championships
Team Scores
1. Rising Sun 284.5
2. Bel Air 223
3. Harford Tech 201
4. Perryville
5. Aberdeen

2007 UCBAC Individual Finals
103
112
119 Mark Taylor, Harford Tech mj. Sean Ellen, 10-0
125
130
135
140
145 Aaron Williams, Rising Sun d. Jamie Price, Bohemia Manor 8-7
152
160
171
189
215
285

Baltimore Sun Final Poll 1. McDonogh 17-3 2. Archbishop Curley 16-2 3. Mount St. Joseph 10-1 4. Old Mill 13-3 5. Glenelg 16-1 6. Hereford 15-2 7. Owings Mills 14-2 8. Milford Mill 17-5 9. Severna Park 10-4 10. North Carroll 16-1 11. John Carroll 35-8 12. Hammond 17-14 13. Broadneck 16-6 14. South Carroll 14-6 15. Loyola 21-8