1990 Maryland Wrestling Champions

MPSSAA
3A/4A Champions: Old Mill
1A/2A Champions: Aberdeen
MSA Champions: Mount St. Joseph



1990 National Prep Championships
Team Scores:

2nd Mount St. Joseph (1st without post graduates) 89
3rd Dematha 69.5
4th Gilman 59.5
7th Archbishop Curley 45.5
9th Landon 43

Individual National Prep Champions


1990 MPSSAA 3A/4A Wrestling Championships
at Western Maryland College
Team Scores
1. Old Mill 107
2. Annapolis 86.5
3. North Carroll 69.5
4. Thomas Stone 49.5
5. Randallstown, DuVal 46
7. Arundel 44.5
8. Albert Einstein 44
9. Broadneck, Frederick 36

1990 MPSSAA 3A/4A Individual Finals
103 Craig Middledorf, Paint Branch d. Jason Berger, Broadneck 3-1
112 Ronnie Ruffner, Thomas Stone d. Tom Dell, North Carroll 14-10 (OT)
119 Andre Newsome, Thomas Stone d.
Gary Baker, Old Mill 3-2
125 Perry Kurz, Arundel d. Tom Stanton, Old Mill 12-7
130 Brian Siatkowski, Franklin d. Brent Layman, Old Mill 4-1
135 Kevin Caudell, Frederick d. Pat Flynn, Annapolis 11-3
140 Brad Buckley, Old Mill d. Brian Hunt, South River 6-3
145 Dave Foster, North Carroll d. Wes Souder, Dundalk 6-2
152 Jerry Donahoe, DuVal d. Zady Brown, Woodlawn 5-1
160 Kevin Lynch, Annapolis d. Antoine White, Walt Whitman 15-3
171
Brian Lynch, Annapolis p. Pete Starkas, Albert Einstein 5:12
189 Mike Free, DuVal d. Clive Monnity, Eleanor Roosevelt 4-2
Hay Kevin Barney, Queen Anne d. Tim Kearns, Arundel 11-5

1990 MPSSAA 1A/2A Wrestling Championship
at Western Maryland College
Team Scores
1. Aberdeen 110
2. North East—Cecil County 81
3. Overlea 80
4. Southern-AA 50.5
5. Northern Garrett 58
6. Francis Scott Key 55
7. Smithsburg 52.5
8. Beall 40
9. Owings Mills 38
10. South Hagerstown 34.5

1990 MPSSAA 1A/2A Individual Finals
103 Kevin Heid, Overlea mj. Daigle, Chopticon 8-0
112 Chris Franklin, Aberdeen d. Anthony Sims, Overlea 6-0
119 Devron Brown, Kent d. Michaels, South Hagerstown 8-1
125 Matt Slutzky, Aberdeen d. Thomas, North Garrett 2-0
130
Nathan Ludke, Gwynn Park p. Hough, Hereford 1:32
135 Blair Bittinger, Northern Garrett d. Batey, Smithsburg 7-4
140 Larry Bozzella, Southern-AA d. Danny Osorio, Aberdeen 8-4
145 Kevin Kessler, Chesapeake-BC d. Braitwait, Southern-AA 7-2
152 Joe Owens, North East-Cecil p. Burdsail, Havre De Grace 1:42
160 Phil Krauss, Beall d. Todd Wheeler, Francis Scott Key 3-2
171 Tony Son, Francis Scott Key d. John Walter, Hereford 16-10
189 Dave Phillips, Fort Hill d. Hoster, Owings Mills 9-8
Hvy Paul Kehnast, North East-Cecil p. Rider, Wicomico 1:08

Notes: Gwynn Park’s Nathan Ludke pinned all four of his opponents in the tournament to win his third state championship.

1990 MSA Wrestling Championships
at Poly High School
Team Scores
1. Mount St. Joseph 247.5
2. Poly 201
3. Gilman 183
4. Calvert Hall 147.5
5. John Carroll 137.5
6. Loyola 126.5
7. McDonogh 120
8. Curley 108
9. St. Mary’s 100
10. Mervo 77
11. Friends 72
12. Edmondson 66.5
13. Northern 61
14. St. Paul’s 56
15. Walbrook 51
16. Southwestern 48.5
17. City 48
18. Dunbar 38
19. Patterson 27
20. Boy’s Latin 23
21. Douglass 21
22. Severn 18
23. Lutheran 16.5
24. Spalding 15
25. Forest Park 12
26. Towson Catholic 11
27. Carver 4

1990 MSA Individual Finals
103 Phil Pass, Poly d. McCarthy, MSJ 6-2
112 Joe Loverde, MSJ d. Malcolm Compton, Poly 5-1
119
Sean Fleming, Poly d. Jones, MSJ 2-0
125 Demetrious Monroe, Mervo d. John Mack MSJ 6-4
130 Klaff, McDonogh d. Meadows, John Carroll 5-3
135 Reina, MSJ d. Votta, Calvert Hall 12-8
140
Gene Curran, Curley d. Knowles, Gilman 5-1
145 Scott Shaw, MSJ p. Rich Williams, Poly 1:26
152
Jamie Miles, Calvert Hall mj. David Gilmer, Gilman 9-0
160 Sean Crockett, Southwestern d. Nick Houzouris, John Carroll 4-1
171 Chris Stratemeyer, Loyola d. Scott Metker, John Carroll 6-2
189
Blake Holden, Loyola, d. Mike Thornton, Poly 3-2
Hvy Brendan Kelly, MSJ d. John Shavers, Gilman 5-1

Notes:
Mount St. Joe won its 15th consecutive MSA championship, although they had earlier lost the regular dual meet championship to Gilman.

1990 Anne Arundel County Championships
Team Scores:
1. Old Mill 200
2. Arundel 147.5
3. Broadneck 116
4. Annapolis 111
5. South River 95
6. Southern 87
7. Northeast 72.5
8. Meade 65
9. Glen Burnie 62
10. Chesapeake 51.5
11. Severna Park 25
12. Andover 15.5

1990 Anne Arundel County Individual Finals
103 Jason Burger, Broadneck mj. Bill Whitcher, South River 15-5
112 Shawn Miller, Broadneck d. Scott Parks, Arundel 11-7 (OT)
119
Gary Baker, Old Mill p. Duke Koblinsky, Broadneck 3:42
125 Brian Eveleth, Chesapeake d. Tom Stanton, Old Mill 4-3
130 Brent Layman, Old Mill d. Demond Tigs, Annapolis 6-1
135 Pat Flynn, Annapolis d. Brocazella, South River 8-4
140 Jason Braitwait, Southern d. Ron Muir, Glen Burnie 7-4
145
Duane Talley, Northeast d. Kent Kallay, Old Mill 12-8
152 Brian Layman, Old Mill mj. Mezzullo, Arundel 9-1
160 Kevin Lynch, Annapolis mj Longanel, Old Mill 9-3
171
Brian Lynch, Annapolis p. Al Shaffer, Northeast 4:55
189 Chuck Rollins, Southern d. Paul LaRochelle, Annapolis 7-5(OT)
Hvy Tim Kerns, Arundel ff. Don Marco, Old Mill


1990 Harford County Wrestling Finals
at Edgewater High School
Team Scores
1. Aberdeen 210.5
2. Bel Air 139.5
3. Edgewood 112
4. Fallston 65.5
5. C. Milton Wright 64.5
6. Havre De Grace 58
7. Harford Tech 52
8. North Harford 28
9. Joppatowne 0

1990 Harford County Individual Finals
103 Ty Long, Edgewood d. Zach Fowl, Aberdeen 5-3
112 Chris Franklin, Aberdeen d. Chris Vacek, C. Milton Wright 2-0
119 Gary Rinehart, C. Milton Wright d. Ervine, Havre De Grace 5-3(OT)
125
Matt Slutsky, Aberdeen d. Pako, Bel Air 7-4
130 Jeff Franklin, Aberdeen d. Dan Jenkins, Fallston 6-0
135
Chris Birth, Bel Air d. Jim Gurosko, Aberdeen 15-7
140 Keith Spurlin, Edgewood d. Shawn Thomas, Havre De Grace 8-6(OT)
145 Bob Smallwood, Bel Air p. Miller, Edgewood 4:29
152 Tom Burdsall, Havre De Grace p. Ken Ross, Aberdeen 3:01
160 Chris Dotson, Aberdeen d. Gunn, North Harford 11-1
171 Scott Grace, Aberdeen p. Kurek, C. Milton Wright 1:47
189 Everett Jones, Aberdeen d. Wehage, Edgewood 13-12 (OT)
Hvy Richard Watters, Harford Tech d. Radimer, Fallston 6-2

Notes: Chris Franklin of Aberdeen becomes first four time Harford County champion.

1990 Howard County Wrestling Championships
at Hammond High School
Team Scores
1. Oakland Mills
2. Wilde Lake

1990 Howard County Individual Finals
103 Freeman, Oakland Mills d. Badaul, Centennial 11-3
112 Kitts, Glenelg d. Bickell, Oakland Mills 10-6
119 Seidman, Oakland Mills d. Hampton, Glenelg 7-4
125 Lopez, Oakland Mills def. Arnsmeyer, Glenelg
130 Gough, Oakland Mills d. Meissner, Glenelg 9-7
135
140
145
152
160
171
189
Hvy

Post Season

Coach Justin Golden of the Bullis School steps down as head coach.

Justin Golden coached Bullis wrestling for nine seasons. During that time his teams compiled a 164 -19-1 dual meet record. He led the team to eight straight IAC team titles, seven straight St. Albans Tournament team titles, and from 1985 through1988, Bullis won The National Prep Tournament team title. During his time he had thirty wrestlers who won sixty individual IAC titles, nineteen wrestlers who won thirty-one individual St. Albans Tournament titles, and nine National Prep Champions who won twelve individual titles.

from the Bullis school athletic hall of fame webpage


1990 Senior All-Star Classic
at Johns Hopkins University

(Green matches are between state champions)
2A/1A 31 Privates 23

103 Richmond, North East p. Cianciulli, Curley 2:48
112 Chris Franklin, Aberdeen d. Joe Loverde, MSJ 9-8
119 Sean Fleming, Poly* d. Devron Brown, Kent 6-3
125 Wallace, Bo-Manor d. Demetrious Monroe, Mervo* 16-7
130 Nathan Ludke, Gwynn Park d. Klepper, St. Mary’s 11-1
135 Gene Curran, Curley p. Blair Bittinger, Northern Garrett 4:19
140 Scott Shaw, MSJ p. Larry Bozzella, Southern-AA 2:50
145 Brown, Wilde Lake d. Criss, Dematha 7-2
152 Batey, Smithsburg d. Jamie Miles, Calvert Hall 15-9
160 Dotson, Aberdeen d. Sean Crockett, Southwestern* 9-3
171 Metker, John Carroll t. Tony Son, Francis Scott Key 7-7
189 Dave Phillips, Fort Hill d. Thornton, Poly* 11-5
Hvy Kinsey, Bullis p. Paul Kehnast, North East 2:45

* public school, member of MSA wrestling for the private schools.

4A/3A 30 2A/3A 18

103 Berger, Broadneck d. Richmond, North East 20-5
112 Ronnie Ruffner, Thomas Stone d. Chris Franklin, Aberdeen 5-4
119 Andre Newsome, Thomas Stone d. Devron Brown, Kent 6-5
125 Perry Kurz, Arundel d. Wallace, Bo Manor 6-2
130 Nathan Ludke, Gwynn Park d. Brian Siatkowski, Franklin 6-2
135 Blair Bittinger, North Garrett d. Kevin Caudell, Frederick 10-8
140 Larry Bozzella, Southern-AA d. Brad Buckley, Old Mill 14-7
145 Brown, Wilde Lake d. Sauders, Dundalk 1-0
152 Jerry Donahoe, DuVal d. Batey, Smithsburg 6-3
160 Dotson, Aberdeen ff
171 Brian Lynch, Annapolis d. Tony Son, Francis Scott Key 9-3
189 Mike Free, DuVal d. Dave Phillips, Fort Hill 12-4
Hvy Kevin Barney, Queen Annes p. Paul Kehnast, North East-Cecil 3:32

4A/3A 33 Privates 20

103 Berger, Broadneck p. Cianciulli, Curley 1:30
112 Ronnie Ruffner, Thomas Stone d. Joe Loverde, MSJ 7-3
119 Andre Newsome, Thomas Stone d. Sean Fleming, Poly* 5-0
125 Perry Kurz, Arundel d. Demetrious Monroe, Mervo* 10-7
130 Brian Siatkowski, Franklin d. Klepper, St. Mary’s
135 Gene Curran, Curley p. Kevin Caudel, Frederick 2:49
140 Scott Shaw, MSJ d. Brad Buckley, Old Mill 8-1
145 Sauders, Dundalk d. Criss, Dematha 8-7
152 Jamie Miles, Calvert Hall t. Jerry Donahoe, DuVal 2-2
160 Sean Crockett, Southwestern* d. Kevin Lynch, Annapolis 13-11
171 Brian Lynch, Annapolis d. Metker, John Carroll 8-0
189 Mike Free, DuVal p. Thornton, Poly* 5:10
Hvy Kinsey, Bullis p. Kevin Barney, Queen Anne’s 5:35

* public school, member of MSA wrestling for the private schools.