1993 Maryland Wrestling Champions

1993 MSA Champions: Mount St. Joseph
MPSSAA 3a/4a: Old Mill
MPSSAA 1a/2a: Northeast

National Prep Championship
Team Scores
1 Mount St. Joseph 141.5

Several MSA, and Maryland wrestlers placed highly in the 81 team National Prep Tournament
103 1st Todd Beckerman, Dematha, 3rd Gino Amasia, Calvert Hall, 4th Jake, Lissau, MSJ placed
119 1st Greg Knox (Peddie school/Calvert Hall), 2nd Gerard Harrison
125 3rd Jerry Sloan, DeMatha
135 2nd Brendan James, Calert Hall, 3rd Paul Scott, MSJ
145 1st Shane McCarthy, MSJ
152 Greg David of Riverdale Baptist defeated Mount St. Joseph’s Kevin Neville.
160 2nd Danny Devivo, MSJ 5th Greg David, Riverdale Baptist
189 2nd Dan Daniecki, Loyola 3rd Marcus Foran, Riverdale Baptist

103 Todd Beckerman of Dematha is named the National Prep Outstanding wrestler

1993 MPSSAA 4a/3a Championship
At Western Maryland College

Team Scores
1 Old Mill 101.5
2 Randallstown 86
3 McDonough 75
4 Quince Orchard 66.5
5 Wheaton 60
6 Bowie 44
7 Arundel 42
8 Walt Whitman 37
9 Aberdeen 35
10 Thomas Johnson 30
11 Paint Branch 28.5
12 Perry Hall, Winston Churchill 28
14 Thomas Stone 26.5
15 Bethesda Chevy Chase 24
16 Calvert 22.5
17 Frederick 22
18 Chesapeake, Lackey 21
20 Woodlawn 20

Championship Final
103 Quincy Dames, Thomas Stone d. Chalyna Black, FD 3-1
112 John Zinno, Quince Orchard d. Jamie Kuch, Severna Park 10-5
119 Steve Berwick, Wheaton d. Zack Fowl, Aberdeen 8-3
125 Matt Albinson, Bethesda Chevy Chase d. Brandon Grodnitzky, Randallstown 4-2
130 Craig Middledorf, Paint Branch d. Kevin Seavey, Old Mill 13-5
135 Justin Grodnitzky, Randallstown d. Dwight Cooke, Bowie 8-7
140 Ken Seavey, Old Mill d. Giscard Grant, Wheaton 5-3 (OT)
145 Johnny Montgomery, Randallstown p. Damon Newsome, McDonough 1:40
152 Todd Hultgren, Old Mill d. Chris Hawkins, McDonough 14-8
160 Kent Morrison, Randallstown d. Nathan Kmieciak, Lackey 11-4
171 Greg Booth, Arundel d. Brian Williard, Walt Whitman 8-0
189 Jacob Ritchie, Quince Orchard d. Stuart Quay, Thomas Johnson 15-5
Hvy Daryl Mance, Woodlawn d. Aaron Wanless, Aberdeen 5-2

Notes: There were two sets of twins in the finals the Grodnitzky’s of Randallstown, and the Seavey’s of Old Mill. Daryl Mance is Woodlawn’s first state champion. Old Mill has won an unprecedented five straight championships.

1993 MPSSAA 2a/1a Championships
At Western Maryland College

Team Scores

1. Northeast 120
2 Smithsburg 87
3 Rockville 76
4 Owings Mills 71.5
5 Northern Garrett 71
6 North Carroll 70.5
7 Francis Scott Key 63
8 Dunbar 36
9 Pikesville 33.5
10 Rising Sun 32
11 Hammond 31.5
12 Oakland Mills 31
13 North East (CC) 26
14 Milford Mill 26
15 Southern Harwood 25
16 Edgewood 23
17 Lock Raven 22
18 Joppatown 21.5
19 Mardela 19
20 James M. Bennett 17

Championship Finals
103 Marty Kusick, Northeast d. Doug Dell, North Carroll 4-1
112 Mike Kusick, Northeast d. Jeremy Myers, North Carroll 8-2
119 Gary Harris, Milford Mill d. Tyrone Neal, Southern (AA) 10-1
125 Cory Setlin, Pikesville d. Brian McCarthy, Joppatown 6-4 (OT)
130 Randy Owings, Francis Scott Key d. Steve Smiddy, Northeast 6-4
135 Greg Kessler, Owings Mills d. Mike Lowe, Mardela
140 Doug Batey, Smithsburg d. Adam Seidman, Oakland Mills 8-0
145 Tim Barone, Rockville d. Greg Miller, Northern Garrett 9-3
152 Jason Townsend, Rising Sun p. Michael Brammer, Loch Raven 1:40
160 Al Grunder, Northeast d. Martius Harding, Dunbar 10-4
171 Grant Johnson, Owings Mills d. Ken Farrell, James M Bennett 4-1
189 Chris Kretsinger, Smithsburg dq. Ed Overton, Owings Mills
Hvy Andy Stroud, Rockville d. Jason Fazenbaker, Northern Garrett 6-3 (OT)

Notes: The 135lb final saw a pair of two time state champions squaring off.

1993 MSA (Private, Parochial and Baltimore City Public Schools) Championship
at Poly High School

Team Scores

1 Mount St. Joseph 296.5
2 Boys Latin 203
3 Gilman 187
4 Loyola 121.5
5 Calvert Hall 107.5
6 St. Mary’s 100
7 St. Paul’s 98
8 Curley 91
9 Forest Park, Poly 82
11 Dunbar 78
12 Mervo 76
13 Edmondson 46
14 Northern 44
15 Spalding, McDonogh 42
17 Southwestern 41
18 Lake Clifton 32
19 John Carroll 31
20 Patterson 30
21 City 20
22 Douglass 19
23 Friends 8

Individual Champions
103 Gino Amasia, Calvert Hall d. Jake Lissau, MSJ 4-3
112 Sean Mryncza, Curley d Bruce Pendles, Dunbar 6-4
119 Gerard Harrison, Gilman d. Ashley Harrison, Boy’s Latin 9-3
125 Steve Truitt, St. Paul’s d. Mike Harrison, Boy’s Latin 3-2
130 Tyran Dungee, MSJ d. Jim Quinn, Boys’ Latin 3-3(OT riding criteria)
135 Brendan James, Calvert Hall d. Paul Scott, MSJ 7-5
140 Greg Smith, Loyola d. Joe Alosa, MSJ 7-5
145 Shane McCarthy, MSJ mj. Joe Collick, Poly 14-0
152 Pierre Ford, Forest Park d. Mark Shavers, Gilman 6-3
160 Danny Devivo, MSJ d. Martius Harding, Dunbar 3-1
171 Kevin Neville, MSJ p. Scott Thompson, St. Mary’s 3:19
189 Dave Daniecki, Loyola, mj. Omar Villanova, Forest Park 13-0
HVY Dave Sunderland, MSJ d. Dave Shapiro, Gilman 4-0

Notes: Gilman’s Gerard Harrison was named the tournament’s outstanding wrestler. Mount St. Joe won its 18th MSA title.



1993 Anne Arundel County Tournament
At South River High School

Team Scores
1 Old Mill 221
2 Northeast 184.5
3. Arundel 140.5
4. Chesapeake 100.5
5. Southern 85
6. Broadneck 71
7. North County 60
8. South River 55.5
9. Glen Burnie 41
10. Severna Park 37
11. Annapolis 27.5
12. Meade 16

Individual Champions
103 Jason Bryant, Old Mill d. Dale Bowers, Northeast 7-1
112 Marty Kusick, Northeast d. Jamie Kuch, Severna Park 6-0
119 Mike Kusick, Northeast d. Dan Waters, Arundel 11-2
125 Ron Alexander, Chesapeake d. Charlie Bennett, Broadneck 4-1
130 Sherrard Neal, Southern d. Steve Smiddy, Northeast 7-6
135 Rick Oleszczuk, Old Mill d. Matt Jewer, Northeast 5-0
140 Ken Seavey, Old Mill d. Michael Walker, Meade 3-2
145 Mike Hines, Old Mill d. Jason Grunder, Northeast 9-2
152 Todd Hulgren, Old Mill d. Bill Katzenberger, Northeast 11-6
160 Marc Procaccini, Old Mill d. Al Grunder, Northeast 11-3
171 Jason Hairston, South River d. Jeremy Funk, Northeast 18-7
189 Greg Booth, Arundel d. Chuck McConnell, Chesapeake 3-1(OT)
Hvy Corey Fowler, North County d. Jonn Noon, Arundel 6-5

Baltimore County Championship
At Dundalk High School
33rd Annual

Team Scores

1 Owings Mills 153
2 Randallstown 137.5
3. Dundalk 119.5
4. Franklin 88
5. Pikesville 79.5
6. Eastern Tech 76.5
7. Dulaney 70.5
8. Perry Hall 68
9. Overlea 63.5
10 Woodlawn 62.5
11 Hereford 60
12 Kenwood 49
13 Milford Mill 43
14 Loch Raven 34
15 Towson 31
16 Chesapeake 11
17 Catonsville 9.5
18 Lansdowne 9
19 Sparrows Point, Patapsco 4
21 Parkville 0

Individual Champions
103 Sean Groszkowski, Franklin d. Josh Ellin, Owings Mills 4-2(2OT)
112 Gary Harris, Milford Mill d. Steve Booth, Perry Hall 4-2
119 Wayne Gast, Eastern Tech d. Jason Brown, Perry Hall 11-2
125 Jimmy Hudson, Franklin d. Alex Leanos, Dulaney 3-0
130 Jerry Hudson, Franklin p. Cory Setlin, Pikesville 3:21
135 Greg Kessler, Owings Mills p. Justin Grodnitzky, Randallstown :59
140 Javin Rudolph, Randallstown d. Shawn Kopalchick, Towson 6-1
145 Rick Staab, Dundalk mj. Mykol Thomas, Woodlawn 14-0
152 John Montgomery, Randallstown d. Mike Brammer, Loch Raven 5-0
160 Kent Morrison, Randallstown d. Jesse Channel, Hereford 7-4
171 Grant Johnson, Owings Mills p. Roy Collins, Hereford 1:32
189 Ed Overton, Owings Mills mj. Derrek Pittilio, Eastern Tech 12-1
Hvy Wayne Ezell, Pikesville d. Daryl Mance, Woodlawn 2-1 (2OT)

Carroll County Championship
At Liberty High School
Team Scores

1. North Carroll 169
2 Francis Scott Key 161
3. South Carroll 92
4 Westminster 71.5
5. Liberty 49

Championship Finals
103 Dell, North Carroll d. Omello, Liberty 2-0
112 Peiffer, South Carroll d. Elmo, North Carroll 8-0
119 Myers, North Carroll d. Lassard, Francis Key 6-0
125 T. Kiler, North Carroll d. Griffin, Francis Scott Key 12-2
130 Owings, Francis Scott Key p. Sakalas, South Carroll 2:45
135 Rill, North Carroll d. Hinsche, South Carroll 6-0
140 Yinger, francis Scott Key d. Schieler, Westminster 12-3
145 Brennan, Westminster d. Hott, North Carroll 7-2
152 Lewis, North Carroll d. Crill, South Carroll 4-2(OT)
160 Null, francis Scott Key d. Utz North Carroll 10-4
171 Boog, North Carroll p. Bitzel, Francis Scott Key 3:34
189 Bloom, Francis Scott Key d. Fryrear, South Carroll 11-2
Hvy Smith, Francis Scott Key p. Jenne, Westminster, 4:25

1993 Harford County Championships
At Havre De Grace High School
Team Scores

1. Aberdeen 188.5
2 Bel Air 113.5
3 North Harford 104.5
4 Fallston 101
5 Edgewod 92.5
6 C. Milton Wright 82
7 Joppatown 52
8 Havre De Grace 46
9 Harford Tech 42

1993 Harford County Individual Champions
103 Dave Schmidt, C. Milton Wright mj. Zimmerman, Bel Air 10-0
112 Brandon Moore, North Harford d. Vince Tucolarella, C. Milton Wright 8-5
119 Zach Fowl, Aberdeen tf. Brazier, Fallston 18-3
125 Minh Dang, Edgewood mj. Matt Birth, Bel Air 17-3
130 Frank Johnson, Aberdeen d. Brian McCarthy, Joppatown 3-1
135 Anthony Pasko, Bel Air p. Mumpower, Aberdeen 1:40
140 Kit Doran, Aberdeen p. Ken Storck, Bel Air 1:13
145 Kevin Barnaba, Fallston d. Wilson, Joppatown 4-2
152 Chad Guerrera, Aberdeen d. Max Dodd, Fallston 7-5(OT)
160 Jason Snyder, Harford Tech d. Kushner, C. Milton Wright 6-2
171 Tim Beach, Edgewood d. Grant, Aberdeen 4-1
189 Chris Allen, Aberdeen d. Miller, Joppatown 5-3
Hvy Aaron Wanless, Aberdeen d. Cook, Fallston 11-2

Notes: Aberdeen won its ninth consecutive county championship

1993 Howard County Championships
at Atholton High School
Team Scores

1 Hammond 220
2 Oakland Mills 212.5
3 Wilde Lake 162.5
4 Howard 142.5
5 Glenelg 112.5
6 Centennial 95.7
7 Atholton 91.5
8 Mount Hebron 49.5

1993 Howard County Individual Champions
103 Juri Freeman, Oakland Mills d. Feage, Glenelg 5-3
112 Wade Mitchell, Oakland Mills d. Chang, Hammond 4-1
119 Scott Cooper, Mount Hebron d. Prouts, Hammond 3-2
125 Fennell Howell, Wilde Lake d. Arnsmeyer, Glenelg 6-0
130 John Motley, Hammond d. Grinspoon, Howard 9-4
135 Bill Chedester, Centennial mj. Crickster, Oakland Mills 19-5
140 Adam Seidman, Oakland Mills mj. Tony Crawford, Wilde Lake 11-0
145 Roy Parker, dq Erin Woodward, Hammond
152 Josh Stokes, Hammond d. Geoff Henderson, Oakland Mills 9-8
160 Shawn Chaconas, Glenelg d. McGrain, Wilde Lake 3-2
171 Mike Green, Wilde Lake d. Goudy, Hammond 5-2
189 Nate Casella, Wilde Lake inj dft Brennan, Hammond
HVY Justin Wethington, Oakland Mills p. Jackson, Hammond 3:13

Notes: Hammond wins its first Howard County tournament. Adam Seidman of Oakland Mills becomes the third Howard County wrestler to win four county championships

1993 MSWA Senior All-Star Classic

Privates 29 3A/4A 26
2A/ 1A 37 Privates 28
3A/4A 27 1A/2A 27

1A/2A wins the Classic

Owings Mills Grant Johnson was named Outstanding Upper-Weight. He defeated 3A/4A champion Greg Booth 22-10, and pinned MSA runner up Scott Thompson in :34.
Gilman’s Gerard Harrison was named Outstanding Lower-Weight. He pinned 1A/2A champion Jeremy Myers and 3A/4A Danny Suite (32-2) in :35.