1998 Maryland State Wrestling Champions

MPSSAA Champions
3A/4A : Arundel
1A/2A : Hammond
MIS Champion: Archbishop Curley

MPSSAA Dual Meet Team Champions
3A/4A : Old Mill
1A/2A : Hammond

1998 National Prep Champion (undergraduate) : Dematha

National Prep Results:
103
Will Filbert, McDonogh 2nd
119
Willie Harris, Dematha 1st
152
Ron Cooper, Mount St. Joe 2nd
171 Jason Leneau, Boys Latin 2nd

National Prep Team Finishes:
1. Dematha 166
4. Calvert Hall 132.5
5. Curley 115.6
6. Mount St. Joe 111.5
10. Gilman 104.5

1998 MPSSAA Dual Meet Championships

1a/2a Finals
Hammond 31, Kent 24
At Frederick High School
Semi-Finals
Hammond 49, North Hagerstown 7
Kent County 43, Owings Mills 18

3a/4a Finals Old Mill 32, Westminster 21
At Frederick High School
Semi-Finals Old Mill 37, Calvert-Northern 29
Westminster 35, Damascus 26

1998 Maryland MPSSAA 1a/2a State Champions
at Western Maryland College
Team Scores:
1.
Hammond 93.5
2. Williamsport 83
3. McDonough 74
4. Lackey 73
5. Kent County 68.5
6. Oakland Mills 61
6. Northern 61
8. Rising Sun 58
9. North East 56.5
10. Catoctin 53
10
Overlea 53
12. Southern 51
13. North Hagerstown 50.5
14. River Hill 47
15. Mardela 39.5
16. Francis Scott Key 38
17. Patapsco 36
18. Einstein 29
19. North Harford 28
20. Owings Mills 26
20. Glenelg 26
22. Middletown 25.5
23. Perryville 24
24. Dunbar 23
25. Centennial 22
26. Atholton 20.5
27. Franklin 20
28. Beall 19
29. Pikesville 17
30. North Caroline 16.5
31. Towson 16
32. Poly 11
33. Sparrows Point 9
33. South River 9
35. Loch Raven 8
36. Walkersville 7
36. North Dorchester 7
36. Elkton 7
39. Hereford 6
40. Harford Tech 4

1998 MPSSAA 1a/2a Individual Championships
At Western Maryland College
103
Brandon Lauer, River Hill d. Eric Kuczynski, Williamsport 19-7
112 Vaymond Dennis, Hammond d. Derek Dauberman, River Hill 14-6
119 Howard, Lackey d. Smith, (NEC) 6-5
125 Blake, Kent County tf. Kirby, Lackey 22-7
130 Jimmy Warnick, Northern Garrett d. Scott Osborne, Hammond 8-2
135 Matt Yinger, Francis Scott Key, p. Jesse Shimrock, Northern Garrett 5:06
140 Seth Staley, North Hagerstown d. Dennis Perry, Dunbar 6-3
145 Jimmy O’Connor, Glenelg d. Joe Burger, Williamsport 4-0
152 Roy Orr, Rising Sun d. Fuss, Catonsville 15-9
160 Harshman, Middletown d. Myers, Williamsport 4-0
171 Terry Lawson, Overlea d. Robert Bowman, Beall 9-5
189 Keith Norman, Perryville d. Reuben Kraft, North Harford 5-4
275 Ben Brand, Rising Sun d. Matt Nelson, Hammond 3-1

Notes: Vaymond Dennis of Hammond is his school’s first champion and Hammond as a school wins their first championship. They also won the state 1a/2a Dual Meet championship. At 112 Nick Alley of Southern a returning state champion did not compete due to an off- mat incident.
Dennis Perry of Dunbar is the fifth Baltimore Dunbar wrestler to make the finals and come up short. Baltimore City has not yet had a state champion.

1998 Maryland MPSSAA 3a/4a State Champion
at Western Maryland College
Team Scores

1. Arundel 93
2. Sherwood 86
3. Old Mill 66
4. Aberdeen 63
5. North Carroll 56.5
6. Frederick 45
7. Calvert 43
8. Bel Air 41.5
9. Seneca Valley 40.5
10. Kenwood 40
11. Northeast 39.5
12. Quince Orchard 38
13. North County 37.5
14. Patterson 37
15 South Carroll 35
16. Chesapeake 34.5
17. Annapolis 33
18. Westminster 32
18. Magruder 32
20.
Gwynn Park 29
21. Patuxent 27
22. Damascus 25.5
23. Linganore 25
24. Parkville 24
24. Bladensburg 24
26. Westlake 22
27. Roosevelt 21.5
28. Meade 21
28. Thomas Stone 21
30. Walter Johnson 20.5
31. Eastern Tech 20
31. Northern 20
33.
Laurel 19
34. Dulaney 18
35. C. Milton Wright 16
35. Liberty 16
35. Dundalk 16
38. Paint Branch 14
38. Fallston 14
38. Mervo 14

1998 Maryland MPSSAA 3a/4a Individual Champions
at Western Maryland College
103
Fran Jackson, North Carroll d. Bryan Santangelo, Quince Orchard 7-2
112 Chris Combs, Old Mill, d. Kevin Bryant, Bladensburg 12-5
119 Bobby Monday, Sherwood, d. Pat Ortman, Arundel 6-0
125 Rodriguez, Seneca Valley d. Gahl, Walter Johnson 7-5
130 Frank Edwards, Sherwood d. Garvin, Damascus 5-2
135 Dave Heath, Parkville d. Anthony Gigliotti, Sherwood 5-4
140 Howard, Magruder, mj. Hardnett, Gwynn Park 13-0
145 Kevin Ferraro, Frederick mj. Richie Sinkovitz, Eleanor Roosevelt 11-2
152 WT Aye, North County d. Ivan Zdanov, Frederick 9-5
160 Rob Connelly, Arundel d. Hector Santana, Eastern Tech 11-6
171 Adam Boog, North Carroll, mj. Jimmy Stone, NRN 14-3
189 George O’brien, Linganore d. Matt Kunkel, Aberdeen 4-2(OT)
HWT Jeremiah Albright, Bel Air d. Jeff Blachly, Arundel 10-4

Notes: Freshman Fran Jackson of North Carroll defeated the Number one Ranked Santangelo of Quince Orchard. Parkville’s David Heath finished a perfect season 35-0 and won his School’s first championship. WT Aye of North County won his school’s first individual title as the unranked Aye defeated the #2 ranked Zdanov.

1998 Maryland Private School States
At McDonogh
1.
Curley 201.5
2. Calvert Hall 188
3. Gilman 173.5
4. Dematha 163
5. Mount St. Joseph 138.5
6. McDonogh 133.5
7. Bullis 103.5
8. St. Paul’s 91
9. Boy’s Latin 92
10. Spalding 76
11. St. Mary’s 70
12. Loyola 63.5
13. Landon 43
14. Good Council 40
15. Bishop O’Connell 36.5
16. Annapolis Area Christian 31
17. Friends 21
18. Maryland School of Deaf 19
19. Bowling Brook 16
20. Riverdale Baptist 14
21. John Carroll 8.5
22. West Nottingham 4

1998 Maryland Private School States
Individual Finals
103
Chris Knox, Calvert Hall d. Ryan Herwig, Mount St. Joe 6-2
112 Will Filbert, McDonogh d. Steve Lanciotti, Mount St. Joe 7-4
119 Harris, Dematha tf. Antwaun Lide, Curley 20-5
125 Chris Hanlon, Calvert Hall d. Billy Valentine, Dematha 10-4
130 Tony Russo, Calvert Hall d. Brian McDermott, Mount St. Joe 3-0
135 Rob Johns, Calvert Hall d. Joe Sargent, Dematha 6-1
140 Drew Robertson, Dematha d. Mike Boettcher, Curley 4-3
145 Keith Helman, St. Paul’s d. Paul Boettcher, Curley 7-4
152 Brian "Bubba"Bunting, Bullis d. Seal, McDonogh 5-2
160 Leonard Montfredo, Calvert Hall d. Mike Schaal, Mount St. Joe 3-2
171 Jason Leneau, Boys’ Latin d. Wes Cummings, Dematha 11-9
189 Damian Davis, Gilman d. Daegan Smith, Bullis 12-7
HWT Mike Faust, Gilman d. Kareem Licorish, Bullis 3-1(OT)

Notes: Curley lost in the MIAA tournament last week to Calvert Hall by half a point. McDonogh’s Will Filbert became the first three time private state champion. St. Paul’s Keith Helman is St. Paul’s first MIS champion.

1998 MIAA Championship
At Mount St. Joseph
Team Scores
1.
Calvert Hall 194.5
2. Curley 194
3. Mount St. Joseph 179
4. Gilman 139
5. McDonogh 93
6. Boys’ Latin 84.5
7. St. Mary’s 76
8. Spalding 60
9. St. Paul’s 55.5
10. Loyola 42
11. AACS 34
12. Friends
13. John Carroll 9

1998 MIAA Championship
Individual Finals
103
Chris Knox, Calvert Hall d. Ryan Herwig, Mount St. Joseph 6-3
112 Steve Lanciotti, Mount St. Joseph d. Will Filbert, McDonogh 6-4(OT)
119 Chris Hanlon, Calvert Hall d. Antwuan Lide, Curley 10-3
125 Mike Frey, Curley d. Nick Salmon, Mount St. Joseph 8-2
130
Tony Russo, Calvert Hall d. P.J. Kirhagis, Curley 10-6
135 Rob Johns, Calvert Hall d. Kyle Chiaverini, Mount St. Joseph 1-0
140 Mike Boettcher, Curley d. Rob Arnold, Boy’s Latin 6-2
145 Keith Helman, St. Paul’s d. Paul Boettcher, Curley 6-4
152 Ron Cooper, Mount St. Joseph d. Seal McDonogh 6-4(OT)
160
Mike Schaal, Mount St. Joseph d. Leonard Monfredo, Calvert Hall 3-2
171
Jason Leneau, Boys’ Latin mj. Jason Heffernan, Spalding 14-7
189 Damien Davis, Gilman d. J.D. Mislak, Curley 11-3
HWT Mike Faust, Gilman d. Brad Charvat, Curley 3-0

Notes:
Keith Helman is named the Outstanding Wrestler. Curley had previously this season dethroned Mount St. Joseph for the MIAA dual meet title.

1998 Anne Arundel County Championships
At Chesapeake High School
Team Scores
1. Old Mill 209.5
2. Arundel 205.5
3. Severna Park 155
4. Northeast 120.5
5. Chesapeake 111
6. Annapolis 106
7. North County 102.5
8. Meade 90
9. Southern 78.5
10. South River 57
11. Broadneck 36.5
12. Glen Burnie 13

1998 Anne Arundel County
Individual Champions

103. Adam Decosmo, Old Mill d. Jeff Eveleth, Chesapeake 6-4
112. Nick Alley, Southern d. Matt Pandullo, Meade 11-9
119. Chris Combs, Old Mill d. Pat Ortman, Arundel 4-1
125. Josh Grady, Severna Park d. Chris DeAdder, Old Mill 8-4
130. Pat Crouse, Arundel d. Howard, Chesapeake 8-5
135. David Hicks, Old Mill mj, Negrete, Severna Park 10-0
140. Rich Sampson, Old Mill d. Diffendall, Northeast 2-0
145. Andrew Hemminger, Annapolis d. Graham Harris, Arundel 5-1
152. Joey Pandullo, Meade d. John Mosca, Chesapeake 4-3
160. Rob Connolly, Arundel d. Puller, Chesapeake 6-0
171. Tom Cain, Northeast d. Matt Neidig, Arundel 5-2
189. Michawn Yuvienco, North County mj. John Sergeant, Severna Park 14-0
HWT. Jim Taylor, Northeast d. Jeff Blachly, Arundel 4-3

Notes:
Old Mill, winners of their 10th Anne Arundel County championship is also the state Dual Meet Champions.

1998 Baltimore City Championships
At Poly High School
Team Scores
1.
Patterson 206
2. Northern 142
3. Poly 131
4. Southwestern 116
5. Dunbar 110.5
6. Mervo 109
7. Lake Clifton 103
8. City 89
9. Walbrook 56
10. Edmondson 43
11. Forest Park 36
12. Carver 7
13. Douglas 6

1998 Baltimore City Individual Finals
103
Thorn Brown, Patterson tf. Melvin Randall, Northern 18-3
112 Obin Robinson, Northern p. Galagher, Poly 1:34
119 Alphonso Whitworth, Northern p. McNeil, Mervo :54
125 Jihad Hayward, Dunbar p. Duppins, Walbrook, 5:05
130 Corey Rideout, Northern, tf. Morton, Dunbar 15-0
135 Victor Ghee, Northern, mj. Walker, Patterson 9-0
140 Dennis Perry, Dunbar d. Ed Kempa, Patterson 4-1
145 Richard Johnson, Patterson tf. Shackleford, Northern 16-1
152 Taven Phillips, Mervo mj, Davon Fowler, City 21-10
160 Charles Faulkner, d. Copes, Douglas 6-5
171 Leonard Bridgeforth, Patterson mj, James Thaxton, City 14-2
189 Rashaan Torian, Mervo d. Desmond Foster, City 5-2
HWT Terrell McLaurin, Patterson d. Scott, Poly 3-2

Notes: Thorn Brown, 103, Leonard Bridgeforth 171, and Rashaan Torian 189 were named Outstanding wrestlers.

1998 Baltimore County Championships
at Franklin High School
Team Scores
1.
Overlea 173.5
2. Franklin 123.5
3. Owings Mills 118.5
4. Dulaney 104.0
5. Towson 99.5
6. Eastern Tech 98.5
7. Pikesville 87.5
8. Patapsco 80.5
9. Parkville 75.5
10. Hereford 75
11. Kenwood 71
12. Dundalk 58.5
13. Milford Mill 52
14. Sparrows Point 43
14. Perry Hall 43
16. Loch Raven 37
17. Catonsville 28
18. Chesapeake 18.5
19. Western 15
20. Woodlawn 4
20. Lansdowne 4
20. Carver 4

1998 Baltimore County Individual Finals
103.
Narlis, Towson d. Wagner, Franklin 7-3
112.
Jason Laubach, Overlea d. Andy Norris, Towson 5-4(OT)
119. Billy Weber, Sparrows Point p. Henry Cunningham, Overlea 3:41
125 Georgoulianis, Eastern Tech p. Rosenberg, Pikesville 3:21
130. Bulloch, Dulaney d. Mays, Franklin 8-1
135. David Heath, Parkville d. Bowers, Owings Mills 3-0
140. Curtis, Hereford d. Hassani, Dulaney 3-1
145. Derrick Oxendine, Overlea d. Jonathan Weber, Pikesville 14-6
152. Gitomer, Owings Mills d. Burkhardt, Parkville 5-4
160. Hector Santana, Eastern d. Bena, Patapsco 10-5
171. Terry Lawson, Overlea d. Matt Myrick, 7-5(OT)
189. Mallory, Kenwood d. Justin Mitchell, Overlea 7-0
HWT. Hook, Patapsco p. Thompson, Kenwood :50

Notes: Overlea High School wins its first County Championship since 1979.

1998 Carroll County Championships
At Westminster High School
Team Scores
1.
Westminster 170.5
2. South Carroll 124
3. Francis Scott Key 95.5
4. North Carroll 95.5
5. Liberty 49

1998 Carroll County Individual Champions
103
Fran Jackson, North Carroll mj. Patterson, South Carroll 10-0
112 Chris Reiter, Westminster p. Wilson, FSK 3:04
119 Bobby Biden, Westminster d. Bryan Hamper, South Carroll 6-1
125 Jim Reiter, Westminster d. Day, FSK 11-2
130 Kyle Burger, Westminster d. Stank, Liberty 7-0
135 Matt Yinger, FSK p. Douglass, South Carroll 3:23
140 Tim Sharkey, Westminster p. Haran, Liberty 3:10
145 Muller, South Carroll d. Dave Spicer, Westminster 6-5
152 John Muse, Westminster p. Skelly, Liberty 3:20
160 Jason Hamper, South Carroll p. Brown, Westminster 1:47
171 Adam Boog, North Carroll d. Saylor, Libery 5-2
189 Jason Wiles, FSK d. Hughes, North Carroll 3-1
HWT Ben Flemming, North Carroll d. Crown, South Carroll 2-1

1998 Harford County Championships
at Joppatown High School
Team Scores
1.
Fallston 165
2. Aberdeen 163.5
3. Bel Air 138
4. North Harford 118.5
5. C. Milton Wright 92
6. Harford Tech 78
7. Joppatown 40
8. Havre de Grace 24
9. Edgewood 7

1998 Harford County Championships
Individual Championships
103
Brad Stone, Bel Air p. Boniface, Harford Tech 1:21
112 Mike Strobel, Fallston mj. Jacob Still, C. Milton Wright 17-5
119 Pat Rose, Bel Air d. Overstreet, Aberdeen 3-2
125 Ben Imhoff, Fallston p. Conrad, North Harford 2:26
130 James Axel, Aberdeen p. Comer, Harford Tech 1:36
135 Chad Petry, Fallston d. Jason Owings, North Harford 5-2
140 Alan Petrilli, Fallston mj. John Dillard, North Harford 10-2
145 Jason Bertuzzi, North Harford p. Mike Neary, Fallston 4:16
152 Chris Osorio, Aberdeen mj. Larry Shepard, Joppatown 10-0
160 John Thornton, C.M. Wright mj. Foy, Havre de Grace 10-1
171 Joe Kupina, Fallston d. Carlo Buendia, Bel Air 5-2
189 Matt Kunkel Aberdeen d. Reuben Kraft, North Harford 4-0
HWT Jeremiah Albright, Bel Air d. Gene Burston, Aberdeen 6-3

Notes: Fallston won its first county championship and halted Aberdeen’s streak of thirteen straight championships.

1998 Howard County Championships
At Hammond High School
Team Scores:
1.
Hammond 254
2. Oakland Mills 182
3. River Hill 122
4. Wilde Lake 110
5. Long Reach 99
6. Atholton 93
7. Glenelg 80.5
8. Centennial 77
9. Howard 65
10. Mount Hebron 45

1998 Howard County Championships
Individual Finals

103 Brandon Lauer, River Hill p. Radik, Atholton 2:18
112 Vaymond Dennis, Hammond d. Derek Dauberman, River Hill 7-0
119 Park, Centennial d. Romano, River Hill 11-6
125 Sutton, Oakland Mills, mj Mongellio, Howard 14-3
130 Osborn, Hammond d. Frank, Howard 7-2
135 Embrey, Hammond d. Tsui, Centennial 8-6(OT)
140 Law, Hammond d. Malkiel, Wilde Lake 13-8
145 O’Connor, Glenelg d. Read, Hammond 3-0
152 Zancan, Atholton d. Jameson, Hammond 9-7
160 Clark, Hammond p. Minzak, Oakland Mills 3:58
171 Curtin, Hammond d. Milroe 9-2
189 Rix, Centennial d. Peddicord, Hammond 7-4
HWT Frizzelle, Oakland Mills d. Nelson, Hammond 2-1(2OT)

Notes: River Hill’s Lauer and Dauberman both redshirted their freshman years. Both were undefeated until the tournament. Hammond’s Vaymond Dennis has defeated Dauberman twice.

POST SEASON

1998 Senior All-Star Classic

3a/4a 31 1a/2a 21
Privates 46 1a/2a 8
Privates 31 3a/4a 21

Notes: This is only the second time the private schools have won the event over its sixteen year history. The 3a/4a team leads the series with 8 wins followed by the 1a/2a side with 6.

1998 Baltimore Sun Final Rankings
1. Curley 13-1
2. Calvert Hall 21-2
3. Hammond 18-0
4. Arundel 14-2
5. Old Mill 16-1
6. Mt. St. Joseph 14-3
7. Gilman 21-5
8. Westminster 16-2
9. McDonogh 11-4
10. Overlea 13-3
11. Owings Mills 21-2
12. South Carroll 15-2
13. Franklin 13-3
14. Fallston 11-4
15. North Carroll 10-4