1989 Maryland State High School Champions

MPSSAA
1a/2a:
Aberdeen
3a/4a:
Old Mill
MSA:
Mount St. Joseph

Public School divisions renamed. Weight classes adjusted.

1989 National Prep Championships
Team Scores
2nd Mount St. Joseph (1st without undergraduates) 93.5
3rd Bullis 71.5
5th Gilman 60
9th Calvert Hall 48.5

1989 National Prep Individual Champions
95 1st Rodney Jones, Mount St. Joseph, 5th Dino Liberto, Calvert Hall
109 2nd Khris Reina, Mount St.Joseph,
112 1st John Allman,DeMatha,
119 2nd
Sean Fox, Calvert Hall, 4th Jarrett Dixon, Boy's Latin, 5th Khris Kalil, DeMatha
125 1st Carl Martin, Bullis, 8th Scott Hertzberg, Mount St. Joseph
130 1st Greg Welch, Bullis, 6th Sam Knowles, Gilman
135 1st
Scott Shaw, Mount St. Joe, 2nd Gene Curran, Curley, 6th David Gilner, Gilman, 8th Chris Abramson, McDonogh
140 4th David Paul, Mount St. Joseph, 7th Brian Criss, DeMatha
152 3rd Kevin Grapes, Bullis, 6th Jamie Miles, Calvert Hall, Eric Smith, St. Paul's
160 3rd Danny Welch,Mount St. Joseph, 4th Mike Sobkowski, Bullis
171 4th Chip Lonsdale,St. Paul's, 7th Blake Holden, Loyola, 8th Mike Hatsfield, DeMatha
189 6th Gabe Procaccini, Gilman, 7th Mike Lipinski, Curley
275 6th Jeff Bunker, St. Mary's, 8th Rob Saulsbury, Curley


1989 MPSSA State Championships
March 3-4 1989
At Western Maryland College


1989 MPSSAA Championship Team Scores 1A/2A
1. Aberdeen 96.5
2. Hereford 64
3. Mardela 60
4. Beall 50.5
5. Smithsburg 47
6. Wilde Lake 43
7. Bel Air 41.5
8. Damascus 41
9. Edgewood 36.5
10. Forestville 34

1989 MPSSAA Championship Team Scores 3A/4A
1. Old Mill 62.5
2. North Carroll 61.5
3. Westminster 50
4. Eleanor Roosevelt 48
6. Annapolis 46.5
7. Frederick Douglass 44.5
8. Duvall 44
9. Broadneck 39
10. Arundel 38
11. Queen Anne’s 35
11. Overlea 35
11. Seneca Valley 35

1989 MPSSAA Individual Finals 3A/4A
103 Shuan McIver, Gaithersburg d. Chang, Walt Whitman 3-1
112 Gary Baker, Old Mill d.
David Land, Laurel
119
Marty Fowler, Frederick Douglas, d. Diebel, North Carroll 5-0
125 Greg Futch, Broadneck, d. Caudell, Frederick 7-2
130 Joe Perrin, Westminster, d. Deitelo, High Pointe 6-2
135 Mike Jones, Westminster d. Simanowsky, Randallstown 8-1
140 Tyrell Gordon, Overlea d. Chris March, Eleanor Roosevelt 13-7
145 Brian Lynch, Annapolis d. Penatrer, McDonough 3-2
152
Greg Wise, Old Mill d. K. Lynch, Annapolis 8-7
160 Tom Boushelle, Perry Hall d. Hertz, Meade 7-5
171 Joe Hawkins, Seneca Valley d. Johnson, Severna Park 7-1
189 Darren Huckaby, Oxon Hill p. Yee, Roosevelt 4:53
275
Bill Ferencz, North Carroll d. Davis, Glen Burnie 7-5

1989 MPSSAA Individual Finals 1A/2A
103 Todd Martinek, Bel Air d. Eddie Steele, Hereford 4-3
112
Andy Brown, Wilde Lake d. Townsend, Rising Sun 11-1
119 Matt Slutsky, Aberdeen d Jenkins, Fallston 8-2
125
Nathan Ludke, Gwynn Park p. Franklin, Aberdeen 3:13
130 Chris Birth, Bel Air d. Haugh, Hereford 6-4
135 Roger Brown, Mardela p. Bittinger, Northern Garrett 2:40
140 Ken Mauk, Perryville d. Franz, Damascus 8-0
145 Mike Bromley, Damascus d. Talley, Northeast AA 5-0
152 Tom Quigg, Aberdeen, d. Wayne Surrett, Edgewood 10-0
160
Ryan Davis, Beall p. Pepple, Smithsburg 3:01
171 Russ Martel, Williamsport d. Shakelee, Great Mills 1-0
189 Chuck Rollins, Southern (AA) d. Hoster, Owings Mills 9-8
275 Chris Jones, Forestville p. Pelham, Central 2:34


69th MSA State Wrestling Championship
Private and Baltimore City Schools
February 22, 23 1989
Poly High School

1989 MSA Championships
1. Mount St. Joseph 241
2. Gilman 197
3. Calvert Hall 164.5
4. McDonough 157
5. Loyola 148.5
6. Boys’ Latin 122
7. Archbishop Curley 120.5
8. St. Paul’s 116
9. Poly 93.5
10. John Carroll 91

1989 MSA Individual Finals
103 Rodney Jones, MSJ d. Brett Wilke Gilman. 3-0
112 Fleming, Poly d. Sherman, Patterson 15-5
119
Sean Fox, Calvert Hall d. Jarrett Dixon, Boys Latin 11-0
126 Scott Hertzberg, MSJ d. Chad Votta, Calvert Hall 17-7
130 Wilson, McDonogh d. Egan, Loyola 6-1
135 Gene Curran, Curley d. Deane, St Paul’s 4-3
140
Scott Shaw, MSJ. p. Mac Gamse, Boys Latin 3:14
145
David Paul MSJ d. Greg Elliott, Calvert Hall 8-4
152 Jamie Miles, Calvert Hall. d. Eric Smith, St Paul’s 4-1
160 Danny Welch, MSJ. d. Guy Faulkner, Walbrook 4-3
171 Blake Holden, Loyola p. McMillan, McDonogh 3:41
189 Mike Lipinski, Curley d. Chip Lonsdale, St. Paul’s 7-3
Hwt Jeff Bunker, St. Mary’s d. Rob Saulsbury, Curley 6-5

Notes:
MSA:
Mount St. Joe wins it’s 14th straight MSA championship.
Mount St. Joe has five individual champions.
Mount St. Joe junior Scott Shaw wins second championship and wins the Charles R Gamper award as the Outstanding Wrestler, and the Edward T. Russell cup, for earning the most points for his team.

Southwestern High school folded it's wrestling program before the season started.

Other Championships

1989 Harford County Championships
At Bel Air High School
Team Scores
1. Aberdeen 233.5
2 Bel Air 136.5
3. Edgewood 116.5
4. Fallston 90
5. Havre de Grace 58
6. C. Milton Wright 42.5
7. North Harford 33
8. Harford Tech 21

1989 Harford County Individual Finals
103 Todd Martinek, Bel Air mj. Tildon, Aberdeen 11-0
112 Chris Franklin, Aberdeen mj. Vacek, C. M. Wright 17-3
119 Matt Slutzky, Aberdeen d. Jenkins, Fallston 7-6
125 Jeff Franklin, Aberdeen p. Worthington, Havre de Grace, 3:40
130 Chris Birth, Bel Air p. J Gurosko, Aberdeen 5:21
135 Martin, Edgewood d. Thomas, Havre de Grace 3-2
140 Spurlin, Edgewood d. Lehrfield, Bel Air 6-4
145 Ken Ross, Aberdeen d. Wilson, Havre de Grace 7-2
152 Tom Quigg, Aberdeen d. Wayne Surrett, Edgewood 10-1
160 Chris Dotson, Aberdeen p. Toth, Fallston 1:19
171 Scott Grace, Aberdeen mj. Colby, Fallston 14-2
189 p. Wishage, Edgewood 3:44
Hwt Lloyd Puffenbarger, Aberdeen p. Lucky, North Harford 1:37

Notes: Aberdeen wins it’s 12th championship in the past 14 years. The defending 2a/1a State champions had a 77 dual meet winning streak broken at this years Gilman duals when they lost to Dematha.

1989 Howard County Championships
at Atholton High School
Team Scores
1. Wilde Lake 167
2. Oakland Mills 164.5
3. Atholton 158
4. Hammond 154
5. Centennial 109
6. Glenelg 129
7. Mount Hebron 97
8. Howard 78

1989 Howard County Individual Finals
103 Dan Bickell, Oakland Mills d. Hampton, Glenelg 6-2
112 Brian Lopez, Oakland Mills d. Whitehead, Atholton 1-0(OT)
119
Andy Brown, Wilde Lake d. Don Augustin, Centennial 4-2
125 Jeff Lewis, Centennial p. Loveless, Atholton 1:51
130 Andrezei Cholewczynski, Wilde Lake p. Zach Gillen, Centennial
135 Devivo, Mt. Hebron p. Rint, Glenelg 3:52
140 Summers, Oakland Mills d. Brown, Wilde Lake 5-2
145 Jacobs, Mount Hebron d. Murphy, Glenelg 8-3
152 Sheridan, Hammond d. B Casella, Wilde Lake 5-1
160 Beach, Hammond d. Goodridge, Howard 12-9
171 Adam Casella, Wilde Lake d. Cowill, Howard 5-1
189 Kerr, Mount Hebron p. Elliott, Atholton :52
Hwt C.J. Johnson, Wilde Lake p. Swain Sherman, Howard 3:00

Notes: Wilde Lake wins its first Howard County Championship.


Post Season:

Mount St Joe junior 135lb’er Scott Shaw is named the Baltimore Sun Wrestler of the Year. He is also the top ranked wrestler by the MSWA at 135lbs. He finished the year 35-1 with 26 pins. He won a National Prep Championship, his second.
Calvert Hall wrestler Sean Fox was second at National Preps.

Baltimore Sun All-Metro Wrestling team
First Team

103 Todd Martinek, Sr. Bel Air
112 Andy Brown, Sr. Wilde Lake
119 Sean Fox, Sr. Calvert Hall
125 Jeff Franklin, Jr. Aberdeen
130 Joe Perrin, Sr. Westminster
135 Mike Jones, Sr. Westminster
140 Scott Shaw, Jr. Mount St. Joe
145 David Paul, Sr. Mount St. Joe
152 Greg Wise, Sr. Old Mill
160 Tom Boushell, Sr. Perry Hall
171 Chip Lonsdale, Sr. St. Paul’s
189 Matt Johnson, Sr. Towson
275 Bill Ferencz, Sr. North Carroll

Second Team
103 Eddie Steele, Sr. Hereford
112 Gary Baker, Jr. Old Mill
119 Dale Miller, Sr. Broadneck
125 Scott Hertzberg, Sr. Mount St. Joe
130 Chris Birth, Jr. Bel Air
135 Gene Curran, Jr. Curley
140 Tyrell Gordon, Sr. Overlea
145 Bryan Lynch, Jr. Annapolis
152 Tom Quigg, Sr. Aberdeen
160 Duane Epps, Sr. EVT
160 Danny Welsh, Sr. Mount St. Joe
171 Blake Holden, Jr. Loyola
189 Mike Lipinski, Sr. Curley
275 Jeff Bunker, Sr. St. Mary’s

Coach of the Year: Dick Bauerlein, North Carroll